nasady kominowe

W jakim celu montuje się nasady kominowe?

Od sprawnego funkcjonowania układu kominowego zależy jakość naszego codziennego życia, ale przede wszystkim – bezpieczeństwo nasze, naszych domowników i lokatorów. Współcześnie technologia pozwala udoskonalić nawet tak proste urządzenia jak kominy. Jednym ze sposobów na wspomaganie pracy komina jest nasada kominowa. W jakim celu się ją stosuje?

Co to jest nasada kominowa?

Nasady kominowe tu niewielkie urządzenia montowane u wylotu komina. Ich podstawową, choć nie jedyną funkcją jest wspomaganie ciągu komina, a więc lepsze odciąganie produktów spalania z naszych pieców. Nasady dzielą się na stałe oraz samonastawne. Te pierwsze są przytwierdzone na sztywno i nie poruszają się, zaś samonastawne wykorzystują wiejący wiatr, obracając się w celu optymalnego użycia naturalnych prądów powietrza. Nasady stałe nie mają wpływu na stabilność ciągu, a jedynie poprawiają jego siłę przy jednym konkretnym kierunku wiatru. Samonastawne nasady kominowe wytwarzają podciśnienie proporcjonalne do siły wiatru, co wzmaga ciąg w przewodzie kominowym.

Nasady powinny być stosowane szczególnie tam, gdzie wiatry są silne, a ich uderzenia „przyduszają” kominy i dochodzi do czasowych przerw w ciągu oraz ciągu wstecznego (zasysania powietrza do komina). Pełnią też jednak inne funkcje, dlatego są wskazane także w mniej wymagających miejscach

Funkcje nasad kominowych

Najprostszą nasadą kominową jest daszek. Zabezpiecza on otwór kominowy przed elementami, które mogłyby przezeń wpadać do komina, a także zapobiega zakładaniu gniazd przez ptaki, a więc pozwala zachować drożność przewodu. Zabezpiecza także przed wspomnianymi wyżej uderzeniami wiatru. Tę samą funkcję spełniają także nieco bardziej skomplikowane nasady kominowe. Dodatkowo zabezpieczają one komin przed opadaniem do środka wody deszczowej i śniegu, a zatem przed nadmiernym wilgoceniem. Nasady kominowe, a zwłaszcza te ruchome, doskonale odstraszają ptaki, co pozwala być spokojnym o to, że nie uwiją one gniazda u wylotu komina i nie będą zanieczyszczać dachu.

Montaż nasad kominowych to zadanie dla kominiarzy. Warto skonsultować się z nimi (np. www.kominiarze-warszawa.pl) przed decyzją o zamontowaniu nasady. Fachowcy pomogą dobrać najlepszą w danych warunkach opcję, a także podejmą się profesjonalnego, bezpiecznego zamontowania tego prostego rozwiązania, które znacząco podnosi jakość komina oraz bezpieczeństwo jego użycia.

śr. ocena 5 / głosów 1