Z jakiego drewna najlepiej wykonać boazerię

Z jakiego drewna najlepiej wykonać boazerię

Co to jest boazeria? Polskie słowo boazeria pochodzi od francuskiego wyrazu boiserie oznaczającego „obłożenie drzewem”. Ta okładzina ścienna święciła triumfy przede wszystkim w latach 80., kiedy to była prawdziwym hitem ówczesnego designu. –Moda na boazerię w latach 80. wzięła się z fascynacji surową estetyką skandynawską i trendów proekologicznych. Ta tradycyjna była układana z desek łączonych […]

Co to jest boazeria?

Polskie słowo boazeria pochodzi od francuskiego wyrazu boiserie oznaczającego „obłożenie drzewem”. Ta okładzina ścienna święciła triumfy przede wszystkim w latach 80., kiedy to była prawdziwym hitem ówczesnego designu.

Moda na boazerię w latach 80. wzięła się z fascynacji surową estetyką skandynawską i trendów proekologicznych. Ta tradycyjna była układana z desek łączonych przy pomocy złącz ciesielskich lub metalowych, albo z pomocą korkowych wkładek. Niewielkie szczeliny między deskami umożliwiały drewnu pracę, jednak nie podnosiły urody ścian. Mimo wszystko, ten materiał należał do dość kosztownych, więc nawet niezbyt dokładnie wykonana boazeria była prawdziwym synonimem prestiżu – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący Ecowood Polska.

Obecnie projektanci wnętrz decydujący się na wprowadzanie do nich boazerii wykorzystują duże płaszczyzny drewna. Kładąc je na ścianie eksponują naturalne piękno tego materiału.

Jakie drewno na boazerię?

Boazeria doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, zarówno w salonie i przedpokoju, jak i w sypialni, kuchni, a nawet w łazience. Wykonuje się ją w zasadzie ze wszystkich gatunków drewna, jednak warto pamiętać, że ten naturalny surowiec cały czas  „pracuje” i może odkształcać się pod wpływem wilgoci i temperatury. Z tego względu najlepiej postawić na stabilne gatunki, a mianowicie dąb, jesion lub drewno egzotyczne (np. merbau i iroko). Odkształceń można uniknąć stosując zamiast litego drewna elementy układane warstwowo.

Współczesna boazeria

Dawniej boazeria składała się z bardzo wąskich desek układanych pionowo. Obecnie wykorzystuje się większe deski, a co więcej, montuje się je również poziomo i na skos. Często do stworzenia boazerii używa się desek z recyklingu, desek podłogowych, klepek a nawet parkietu. Boazeria może być przedłużeniem podłogi (nawiązywać do niej kolorystycznie lub ze względu na wybrany gatunek drewna).

Współczesna boazeria drewniana stanowi wyraźny ukłon w stronę natury. Projektanci starają się maksymalnie wykorzystywać walory drewna, dlatego nie znajdziecie boazerii z dodatkowymi zdobieniami.

Podsumowując, boazeria znów wraca do łask. Tym razem w nowej, odświeżonej i współczesnej formie. W Polsce dalej jeszcze nie cieszy się najlepszą sławą, jednak coraz więcej osób daje jej szansę i wprowadza do wnętrz swoich domów.

śr. ocena 5 / głosów 1