balustrady balkonowe standardy parametry

Jakie standardy powinny spełniać balustrady balkonowe?

Planując budowę domu z balkonami, trzeba mieć świadomość, że poręcze i balustrady powinny odpowiadać ściśle określonym standardom. Przede wszystkim są to zasady prawa budowlanego, które dokładnie określa związane z tym parametry. Do wszystkich tych przepisów warto dodać też odrobinę zwyczajnego rozsądku. Jakie cechy powinny mieć balustrady balkonowe? Jaka musi być ich forma i materiał?

W jaki sposób powinny być skonstruowane balustrady balkonowe?

Przepisy prawa budowlanego dokładnie określają zasady konstruowania balustrad. Podobne reguły dotyczą balustrad zarówno balkonowych, jak i tarasowych czy tych przy schodach. Przede wszystkim nie mogą one mieć ostro zakończonych elementów, a ich budowa powinna przenosić siły poziome na elementy pionowe. Zapewnia to opór w przypadku siłowego naporu na balustradę. Wysokość płaszczyzn powinna być taka, żeby niemożliwe było wypadnięcie. W praktyce oznacza to, że musi być większa niż zaznaczony środek ciężkości przeciętnej wysokości człowieka. W praktyce oznacza to minimum 0,9 m dla mieszkań wielopoziomowych oraz 1,1 m dla budynków mieszkalnych i gmachów użyteczności publicznej.

W firmach takich, jak Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Hubert Dąbrowski, gdzie produkuje się balustrady do balkonów, przy ich wytwarzaniu bierze się pod uwagę nie tylko kwestię wysokości, ale również wymiary prześwitów między elementami pionowymi. Wielkości te, w zależności od przeznaczenia i umiejscowienia balustrady, wynoszą od 12 do 20 cm, z tym że w przypadku balkonów w budynkach mieszkalnych nie ma tego typu regulacji prawnych. Dlatego też inwestorzy budujący obiekty mieszkalne powinni samodzielnie określać te parametry zgodnie z logiką i zdrowym rozsądkiem.

Z jakich materiałów budowane są balustrady?

Jeżeli chodzi o materiały na balustrady, to w przepisach prawa budowlanego nie zakazuje się stosowania różnego rodzaju materiałów. Jednak muszą one mieć odpowiednią wytrzymałość. Najczęściej balustrady balkonowe skonstruowane są ze stali nierdzewnej, która sama w sobie jest trwała i odporna na działanie sił. Istotna jest również wytrzymałość wszelkiego rodzaju elementów złącznych. W przypadku balustrad zewnętrznych ważna jest też odporność na zmienne warunki atmosferyczne, albowiem korozja może znacznie osłabić metalową konstrukcję.

Niekiedy balustrada jest zbudowana dodatkowo z elementów szklanych lub drewnianych. Wówczas ważne są odpowiednie mocowania, a w przypadku drewna – odpowiednia impregnacja. Elementy szklane również powinny mieć swoją określoną wytrzymałość.

śr. ocena 5 / głosów 3