pace do zaciągania kleju

Jakie pace nadają się najlepiej do zaciągania zapraw klejowych?

Wykorzystanie zaprawy klejowej jest istotnym elementem podczas wielu prac budowlanych – np. układania płytek. Czynność ta jest niezwykle prosta, a do jej wykonania konieczne jest posiadanie trzech podstawowych elementów. Pierwszym z nich będzie materiał, jaki ma zostać przyklejony, drugim jest odpowiednia zaprawa lub klej, a trzecim – pace i szpachle.

Pace do zaciągania kleju – na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Pace przeznaczone do zaciągania kleju klasyfikowane są według dwóch podstawowych kategorii. Ich wybór jest zależny przede wszystkim od zapotrzebowania, czy wykonywanych prac, do których należy dopasować narzędzie. Wyróżnia się modele:

  • zębate,
  • tynkarskie.

Specjalista z firmy GAMA FPUH zauważa: Pace zębate umożliwiają rozprowadzanie kleju wraz z pozostawianiem w nim bruzd. Dzieje się tak dzięki wycięciom, które zostały zastosowane na krawędziach. Żłobienia uzyskane na powierzchni rozprowadzanego kleju mają za zadanie zwiększyć przyczepność klejonego elementu. Narzędzia tego typu wykonuje się ze stali, a na ich końcach – w zależności od modelu – znajduje się od kilku do kilkunastu wcięć.

Rozprowadzanie kleju za pomocą pacy zębatej powinno odbywać się pod kątem około 45 stopni. Należy docisnąć ją do ściany i zdecydowanym ruchem przeciągnąć preparat. Powstałe w ten sposób bruzdy skutecznie zwiększają siłę klejenia, co jest niezwykle istotne podczas montażu np. glazury.

Drugi rodzaj pac – tynkarskie – wykonuje się głównie ze styropianu. Przeznaczone są przede wszystkim do prac polegających na wygładzaniu powierzchni, na których naniesiony został tynk. Na rynku dostępne są też pace, które produkuje się z plastiku i wyposaża w dodatkowy element gumowy – te z kolei idealnie sprawdzają się do wykonywania fugi
w płytkach.

Dlaczego dopasowanie właściwej pacy jest ważne?

Odpowiedni dobór narzędzia pozwala na prawidłowe wykonanie wszelkich prac. Zastosowanie pacy gładkiej np. do układania płytek może w znacznym stopniu obniżyć właściwości stosowanego kleju, przez co połączenie nie będzie trwałe, a kafelki w krótkim czasie mogą odpaść ze ściany. Wykorzystanie właściwej pacy do zaciągania kleju przekłada się także na zdecydowanie bardziej komfortowe wykonanie pracy i szybkość tej czynności.

Inwestycja w pace do kleju – czy to się opłaca?

Wiele prac remontowo-budowlanych wiąże się z koniecznością rozprowadzania kleju, czy tynku. W tym celu wykorzystuje się przede wszystkim pace. Umożliwiają one poprawne nałożenie materiału na wybraną powierzchnię. Nawet bardzo dobre jakościowo produkty z tej kategorii nie są dużym wydatkiem – mogą natomiast przydać się w wielu różnych czynnościach. Warto również dodać, że producenci coraz częściej oferują pace uniwersalne, które chętnie wybierane są przez klientów. Jest to połączenie pacy z cięciami oraz gładką krawędzią. Dzięki temu otrzymuje się jedno narzędzie, które w sprawnych rękach specjalisty jest nieocenione podczas wielu różnych prac.

śr. ocena 0 / głosów 0