okna

Jakie elementy wpływają na to, że okna są energooszczędne?

Wybierając nowe okna do swojego domu czy mieszkania już od wielu lat większość osób sprawdza przede wszystkim to, czy będą im one w stanie zapewnić właściwą termoizolację, czyli czy są one oknami energooszczędnymi. W artykule dokładniej opisujemy, co oznacza, ze okna są energooszczędne oraz jakie elementy ich konstrukcji, oraz ich montażu wpływają na to, że są w stanie zapewnić użytkownikom bardzo dobrą izolację termiczną.

Co to są okna energooszczędne?

Zanim odpowiemy na pytanie zawarte w temacie naszego artykułu, czyli opiszemy, jakie elementy konstrukcji okna mają wpływ na to, czy jest ono energooszczędne, najpierw opiszemy, jakie warunki musi spełniać stolarka okienna, żeby mogła być nazwana energooszczędną. Najważniejszym elementem, który sprawia, że dane okno może być nazwane energooszczędnym jest wartość opisującego je współczynnika przenikania ciepła U, czyli parametru, który określa poziom jego izolacyjności termicznej. Im wartość opisującego dane okno współczynnika U jest niższa, tym lepiej, ponieważ oznacza to, że będzie uciekało przez nie mniej ciepła z wnętrza pomieszczenia. Według obowiązujących norm w naszej strefie klimatycznej (czyli w I i w II) maksymalna wartość współczynnika U dla okien to 2 W/m2K. W strefach klimatycznych III i w IV, wymagania te są odpowiednio niższe i wynoszą 2,6 W/m2K. Ani jedne, ani drugie wymagania nie dotyczą jednak okien energooszczędnych. W tym przypadku wymagania są dużo wyższe. Według obecnie obowiązujących przepisów wartość współczynnika przenikania ciepła w oknach energooszczędnych nie może być obecnie wyższa niż 1,1 W/m2K w oknach pionowych oraz 1,3 W/m2K w oknach dachowych. Już niedługo jednak normy te zostaną jeszcze bardziej zaostrzone. Od 2021 roku okna sprzedawane jako energooszczędne nie będą mogły mieć wyższego współczynnika U niż 0,9 W/m2K w przypadku okien pionowych i 1,1 W/m2K w przypadku okien dachowych. W jaki sposób możliwe jest osiągnięcie tak dobrych parametrów izolacyjnych?

Energooszczędność zależna od budowy okien

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy BROS w Buku k/Poznania, która specjalizuje się m.in. w produkcji okien i drzwi: O tym, jak dobre parametry cieplne uda się uzyskać produkując okno decyduje przede wszystkim wartość współczynników jego poszczególnych elementów składowych. Na wartość współczynnika przenikania ciepła wpływają więc m.in. rodzaj zastosowanych profili szybowych, materiały, z jakich została wykonana stolarka okienna, rodzaje zastosowanych w oknach uszczelnień, liczbę zastosowanych w profilach komór, a w dalszej kolejności także sposobu montażu okna.

Energooszczędność okna zależy więc przede wszystkim od jego szczelności, czyli od tego, czy będzie przez nie uciekało zima ciepło z wnętrza pomieszczenia, czy nie. Dokładne sposoby zapewnienia lepszej termoizolacji w oknach zależą też od tego, z jakich materiałów zostały wykonane profile okienne. W oknach PCV energooszczędność, czyli lepszą termoizolację osiąga się poprzez zwiększenie głębokości zabudowy, czyli szerokości całego profilu. Zwiększa się też ilość komór w profilach. Najbardziej energooszczędne okna plastikowe mogą mieć nawet 5 komór. Większość producentów stosuje również specjalne nakładki  i wypełnienia części komór materiałem termoizolacyjnym.

W oknach drewnianych z kolei stosowane są profile o większej szerokości i z wypełnieniami z pianki poliuretanowej. Drewniane okna energooszczędne są również zabezpieczane z zewnątrz tzw. termookapnikiem. Nie bez wpływu na polepszenie właściwości termoizolacyjnych ma również zastosowanie w nich zestawów trzy- lub nawet czteroszybowych.

Jakie okna energooszczędne jest najlepiej wybrać?

Większość osób chcąc kupić okna energooszczędne decyduje się na wybranie okien PCV, ponieważ przy takich samych parametrach użytkowych i przy takiej samej izolacji termicznej odznaczają się zazwyczaj dużo niższą ceną. Jest ona związana z niższym kosztem samego materiału oraz z samym przebiegiem procesu ich produkcji. O czym jednak koniecznie należy pamiętać, cena okien plastikowych będzie dużo niższa jedynie w przypadku okien o standardowych kształtach i wymiarach. Jeżeli natomiast chcielibyśmy zastosować okna z polichlorku winylu o niecodziennym kształcie, wtedy będziemy musieli się liczyć ze znacznym wzrostem ich ceny, związanym z kosztami stworzenia zupełnie nowych, wykonanych na wymiar profili.

śr. ocena 0 / głosów 0