pokrycia-dachowe

Jakie cechy powinno posiadać dobrze dobrane pokrycie dachowe?

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego domu. Nie tylko chroni go przed chłodem i opadami, ale często stanowi o wyglądzie całego budynku. Decyzję o zastosowaniu konkretnego pokrycia dachowego należy więc starannie przemyśleć, a zadanie to jest o tyle trudne, że do wyboru mamy tak wiele rozmaitych wariantów. Czym więc powinno charakteryzować się pokrycie dobrze dobrane?

Istotnym czynnikiem jest oczywiście cena, aczkolwiek nie może to być jedyne kryterium doboru pokrycia dachowego. Dach to bowiem inwestycja na lata i pozorne oszczędności poczynione na etapie wyboru niedrogiego pokrycia szybko mogą zaowocować wydatkami poniesionymi z tytułu licznych napraw. Co w takim razie jeszcze, oprócz budżetu, należy wziąć pod uwagę?

Odpowiedni ciężar

Bardzo ważny jest projekt samego budynku, a zwłaszcza więźby dachowej.

Trzeba pamiętać o tym, że poszczególne rodzaje pokryć dachowych różnią się od siebie między innymi ciężarem – mówi specjalista z dostarczającej je firmy Dachlux.

Niektóre z nich zatem mogą się okazać dla danej konstrukcji zbyt ciężkie. Jej wzmocnienie zaś wymaga zawsze naniesienia w projekcie zmian przez osobę dysponującą odpowiednimi uprawnieniami. Samowola w tym zakresie stwarza poważne zagrożenie dla osób przebywających w budynku, którego dach może się zawalić pod swoim własnym ciężarem.

Dostosowanie do spadku

Oprócz kwestii wytrzymałości znaczenie ma także kąt nachylenia połaci. Im jest on mniejszy, tym pokrycie dachowe musi być bardziej szczelne (lub położone na wyjątkowo szczelnym, lecz umożliwiającym prawidłową wentylację podkładzie), jako że deszcz i śnieg są z takiego dachu trudniej odprowadzane, co grozi przeciekaniem. Płaskie dachy pokryte muszą być też materiałem, któremu niestraszne są ewentualnie zalegające zanieczyszczenia różnego typu.

Uwzględnienie warunków danej lokalizacji

Jeśli dom usytuowany jest w pobliżu lasu, materiał, z jakiego wykonano pokrycie dachowe, powinien też wykazywać odporność na porastanie mchem, tj. być na tyle gładki, by dach oczyszczał się niejako samoistnie podczas każdych opadów deszczu. Niektóre rodzaje pokryć dachowych mogą być ponadto chemicznie impregnowane i w ten sposób zabezpieczone przed podobnymi problemami.

Względy estetyczne

Lokalizacja budynku ma też znaczenie dla wyboru pokrycia dachowego o tyle, że w coraz większej liczbie miejscowości należy brać pod uwagę warunki zabudowy terenu, określające nieraz bardzo dokładnie, w jakiej tonacji mają być utrzymane dachy stawianych w danej okolicy budynków. Nawet jednak jeśli kwestia ta pozostaje w naszej miejscowości nieuregulowana, warto mieć na względzie harmonijne wkomponowanie koloru pokrycia dachowego w otoczenie, podobnie jak dostosowujemy je do odcienia elewacji oraz stylu całego budynku. Chodzi wszak również o to, by dom nasz dzięki dachowi także pięknie się prezentował.

śr. ocena 5 / głosów 5