kominek

Jakie akcesoria warto wybrać do kominka?

Któż z nas nie lubi ciepła bijącego z kominka, szczególnie w jesienne i zimowe długie wieczory? Chyba niewiele jest osób, które odmówiłyby takiego relaksu. Prawdopodobnie właśnie dlatego kominki coraz częściej zajmują miejsce w naszych domach. Nie możemy jednak zapominać, że są akcesoria, które ułatwią nam korzystanie z dobrodziejstw kominka.

Trochę techniki

Niektóre kominki możemy doposażyć w sterownik elektroniczny do kominka, co przydaje się szczególnie tam, gdzie kominek ma przede wszystkim funkcję grzewczą. Jest to o tyle przydatny element, że pozwala nam lepiej regulować temperaturę. Nie ma mowy o tym, żeby ogień w kominku był zbyt mocny, a przez to temperatura w pomieszczeniu przekroczyła pewien poziom. Regulator odpowiednio uchyla przepustnicę pozwalając w ten sposób na kontrolowany obieg ciepła.

Tradycyjna lista

Nie każdy potrzebuje w swoim domu takich ułatwień. Niektórzy inwestują w kominek głównie dla przyjemności płynącej ze spędzania czasu przy nim. I choć w takiej sytuacji nie będziemy sięgać po dodatkowe rozwiązania czysto techniczne, istnieje uniwersalna lista kilku rzeczy przydających się każdemu właścicielowi kominka.

Nasze ręce nie są ognioodporne, dlatego potrzebujemy narzędzi takich, jak pogrzebacz, którym rozgarniemy żar, szczypce ułatwiające utrzymanie paleniska w ładzie. Jeśli nasz kominek jest otwarty, konieczne jest zastosowanie osłony zapobiegającej wypadaniu żaru z ogniska. Dodatkowo, abyśmy mogli utrzymać porządek, potrzebujemy łopatki, szufelki i wiaderka na popiół. Z kolei kosz na opał znacznie ułatwi nam przenoszenie i przechowywanie drewna. No i oczywiście podpałka i zapałki (najlepiej długie) lub zapalarka. Wszystko to możemy umieścić w ozdobnym stojaku.

Wszystko w komplecie

Możemy skompletować potrzebne nam akcesoria samodzielnie lub zapytać o radę specjalisty już podczas kupowania kominka, np. w sklepie Lechma. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że sprzedawca może przy okazji podpowiedzieć nam, w jaki sposób najlepiej czyścić nasz kominek, jak o niego dbać etc.

śr. ocena 5 / głosów 2