W jakich budynkach stosuje się systemy zielonych dachów?

Postępująca urbanizacja wymaga racjonalnego planowania obejmującego zachowanie terenów zielonych. Ponieważ zwłaszcza w centrach większych miast coraz ciężej jest znaleźć miejsce na ogrody, parki czy zielone skwery, na popularności zyskują popularne na Zachodzie systemy zielonych dachów. Pozwalają one na zrównoważony rozwój terenów miejskich w zgodzie z zasadami ekologii i ochrony środowiska.

Na czym polega idea zielonego dachu?

W jakim celu wykonuje się zielone dachy? Idea zielonych dachów polega przede wszystkim na zachowaniu powierzchni biologicznie czynnych, co jest ważne zwłaszcza w przypadku terenów o gęstej zabudowie, a więc na obszarach miejskich. – tłumaczy pracownik firmy Xero Flor będącej producentem zielonych dachów i trawników z rolki. – Silna urbanizacja nie sprzyja zachowaniu równowagi pomiędzy terenami zielonymi a zabudowanymi. Sposobem na to są właśnie zielone dachy, które tłumią hałasy, zapewniają optymalne nawilżenie i temperaturę powietrza, tworząc klimat sprzyjający człowiekowi. Czy jednak na każdym budynku może zostać założony zielony dach? Zależy, jaki system wybierzemy. Optymalnym rozwiązaniem dla większości budynków są zielone dachy ekstensywne, które nie stanowią zbyt dużego obciążenia, nie wymagają także większych nakładów pracy i finansów. Dzięki temu mogą być zakładane na dachach różnych budynków. Łatwo rozrastająca się i odporna na warunki atmosferyczne roślinność zielonych dachów ekstensywnych – w większości gatunki sucholubne, zioła i mchy – prezentują się bardzo estetycznie.

Gdzie powstają zielone dachy ekstensywne?

Dzięki technologii zielonych dachów ekstensywnych, która może być stosowana nawet na dachach o restrykcyjnych normach co do obciążenia czy grubości warstwy poszycia, a nawet na dachach skośnych, obecnie rozwiązania te stosowane są dla wielu różnych budynków. Jakie obiekty są najczęściej wyposażane w zielone dachy?

  • Budynki mieszkalne – zielony dach ekstensywny to znakomity wybór zwłaszcza w przypadku tak powszechnie spotykanej w Polsce zabudowy w technologii „wielkiej płyty”. Na osiedlach mieszkaniowych zielenią pokrywa się jednak nie tylko płaskie dachy bloków, ale też np. hale parkingowe, garaże czy też wiaty śmietnikowe.
  • Obiekty handlowe i usługowe – zielone dachy powstają zarówno na mniejszych sklepach osiedlowych, jak i na wielkopowierzchniowych super- i hipermarketach, a także na dachach nowoczesnych galerii handlowych.
  • Biurowce – powstające w gęsto zabudowanych centrach miast budynki biurowe to idealne miejsca dla zielonych dachów ekstensywnych.
  • Obiekty użyteczności publicznej – coraz więcej zielonych dachów powstaje również na obiektach, takich jak biblioteki, przychodnie, urzędy pocztowe czy muzea.

Jak więc widać, systemy zielonych dachów to przyszłościowa technologia, która będzie coraz istotniejszym elementem zagospodarowania terenów miejskich i nie tylko.

śr. ocena 5 / głosów 3