sprzet-budowlany

Jaki sprzęt budowlany opłaca się wypożyczać?

Wypożyczalnie sprzętu budowlanego pozwalają wykorzystać sprzęt budowlany wysokiej klasy firmom, które nie posiadają zasobów na jego zakup albo potrzebują dodatkowych narzędzi w związku z realizacją dużych projektów. Czasowy wynajem to skuteczny sposób na obniżenie kosztów inwestycji, zastępstwo zepsutych narzędzi albo przyśpieszenie prac budowlanych.

Profesjonalny sprzęt budowlany wysokiej klasy nie może być tani. Dla przykładu, za dobrej klasy młotowiertarkę należy zapłacić około 2500 złotych. W przypadku innych, bardziej zaawansowanych elektronarzędzi albo maszyn koszt ten rośnie do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy. Jeśli zsumujemy koszty zakupu kompletnego sprzętu budowlanego, może się okazać, że to naprawdę potężny wydatek. Co gorsza, z części narzędzi i maszyn nie będziemy korzystać przy każdym zleceniu, dlatego inwestycja w ich zakup będzie się dłużej zwracać.

Dla drogich zakupów dobrego sprzętu na stałe, alternatywą jest jego wynajem. Dzięki temu zyskujemy narzędzia najwyższej klasy na czas wykonania remontu albo zlecenia, nie ponosząc wysokich kosztów ich zakupu.

Co wypożyczać?

Rodzaj sprzętu, który opłaca się wypożyczać, zależy od profilu działalności firmy i rodzaju wykonywanego zlecenia. Specjalista z firmy Ramirent (wynajmującej sprzęt budowlany) zauważa, że wypożyczanie sprzętu budowlanego to bardzo dobry sposób na optymalizację kosztów związanych z przewożeniem sprzętu na teren budowy. Okazuje się, że kiedy w grę wchodzi ciężki sprzęt (o dużych gabarytach), wymagający transportu na dużą odległość, koszty transportu znacznie przekraczają jego wypożyczenie. Dla przykładu transport zwykłego walca na odległość ok. 400 km może nawet dwukrotnie przekroczyć koszt wypożyczenia. Dlatego, jeśli planujemy krótkie prace ciężkim sprzętem, wynajęcie go z pobliskiej wypożyczalni może okazać się bardziej opłacalne.

Wypożyczanie sprzętu budowlanego opłaci się również tym firmom, które muszą skorzystać z drogiego sprzętu, którego zakup i utrzymanie stałyby się zbyt dużym obciążeniem dla inwestora. Nabycie dużej maszyny, np. dźwigu, to wydatek w granicach kilkuset tysięcy złotych, a jeśli planujemy wypożyczenie go na kilka dni, opłaty wynoszą niewielki odsetek kosztu zakupu. Co więcej, w przypadku zakupu maszyn będą one dodatkowo wymagały drogiego utrzymania i konserwacji.

Wynajem sprzętu budowlanego zawsze opłaca się także firmom, którym grozi przestój na budowie, spowodowany awarią albo niewystarczającą ilością sprzętu. W tym przypadku najważniejsze jest dotrzymanie wymaganych terminów oddania budowy, dlatego natychmiastowa dostępność sprzętu, który trafia na plac budowy od razu gotowy do pracy jest nie do przecenienia.

Wynajem dla osób prywatnych?

Wynajem sprzętu budowlanego to rozwiązanie oferowane nie tylko dla dużych firm, ale także mniejszych ekip remontowych i osób prywatnych. Przy realizacji pojedynczej budowy bardzo często wynajmuje się sprzęt, który po jej ukończeniu nie będzie nam potrzebny albo mielibyśmy problem z jego magazynowaniem, jak np.: betoniarki, rusztowania, maszty oświetleniowe itd.

W ofercie wypożyczalni sprzętu budowlanego znajdziemy naprawdę dużo pozycji – począwszy od niewielkich elektronarzędzi wykorzystywanych przy pracach wykończeniowych, takich jak szlifierki, cykliniarki, spawarki, przycinarki, aż po duże maszyny do prac ziemnych i budowlanych – walców, minikoparek, dźwigów i ładowarek teleskopowych. Dlatego przed zakupem sprzętu budowlanego warto się zastanowić, czy na pewno przyda się nam w przyszłości i czy nie bardziej opłaci się go wynająć tylko na czas potrzebny na remont albo budowę.

śr. ocena 5 / głosów 5