sauna

Jaki gatunek drewna będzie najlepszy do budowy sauny?

Aby móc czerpać korzyści ze zdrowotnych właściwości gorącego powietrza, nie musimy już korzystać z miejskich ośrodków rekreacji. Saunę możemy mieć bowiem we własnych “czterech kątach”, w przydomowym ogródku, a nawet w mieszkaniu. Aby taka domowa sauna była w pełni funkcjonalna, bezpieczna, a przy tym efektownie się prezentowała, należy zastosować wysokiej jakości materiały. Z jakiego drewna wybudować saunę?

Ściany sauny

Drewno to tradycyjnie wykorzystywany materiał do budowy sauny, który “oddycha” i zapewnia odpowiednią wentylację, a przy tym charakteryzuje go trwałość i odporność na oddziaływanie szkodliwych czynników, w tym na wysoki stopień wilgotności oraz wysoką temperaturę. Oprócz tego do zalet drewna należą również walory estetyczne oraz naturalny charakter i wyjątkowy aromat tego surowca. Ściany, czyli podstawowe elementy konstrukcyjne sauny fińskiej, wykonuje się przeważnie z następujących gatunków drewna:

  • świerk skandynawski – powszechnie dostępny i stosunkowo niedrogi surowiec o jasnym, lekko żółtawym kolorze i delikatnych sękach;
  • jodła kanadyjska – znana również pod nazwą Hemlock, jej cechą charakterystyczną są niezbyt duże przyrosty roczne, co przekłada się na efektowny rysunek słojów i dużą twardość surowca. Jeśli chodzi o zabarwienie, to jodła kanadyjska charakteryzuje się jasną, żółtawą kolorystyką;
  • osika – niezwykle efektowne drewno o bardzo jasnej zbliżonej do bieli kolorystyce i subtelnym rysunku słojów. Ponadto osikę skandynawską wyróżnia duża wytrzymałość;
  • cedr kanadyjski – cechą charakterystyczną cedru jest jego niepowtarzalny aromat, który działa kojąco i dodaje kąpielom w saunie relaksacyjnego charakteru. Do zalet tego gatunku należy również jego bogata gama kolorystyczna, lekkość i wytrzymałość.

Oprócz tego do produkcji saun wykorzystuje się również inne gatunki drewna. Przykładowo firma SF Sauny Piotr Jankowski posiada w ofercie drewno lipowe, a także drewno termowane, czyli modyfikowane w taki sposób, by poprawić jego parametry techniczne. Pamiętajmy przy tym, że istotne kryterium wyboru drewna do budowy sauny stanowi nie tylko jego gatunek, ale też specyfika. Chodzi tu w szczególności o stan surowca, a mianowicie o ilość sęków i żywicy, których powinno być jak najmniej.

Podłoga

Podobnie jak ściany i sufit sauny, również jej podłogę wykonuje się z wytrzymałego i odpornego na wahania temperatur drewna. Najlepiej do tego celu nadają się opisane wyżej gatunki drewna skandynawskiego. Warto przy tym pamiętać, że podłogę w saunie wykonujemy w formie rusztu, który umieszcza się ponad podłożem ceramicznym. Aby zapobiegać poślizgnięciu, poszczególne elementy tej konstrukcji powinny być ryflowane.

Wyposażenie sauny

Konstrukcja sauny to nie tylko podłoga i ściany, ale to również szereg akcesoriów zapewniających komfort użytkownikom podczas kąpieli. Istotne znaczenie mają tu ławy, czyli siedziska, a także oparcia i zagłówki, które powinny być wykonane z surowca nieprzewodzącego ciepła. W tym celu wykorzystuje się słabo nagrzewające się gatunki drewna, takie jak dobrze znana lipa i osika bądź też bardziej egzotyczne afrykańskie abachi. Ponadto niezbędnym elementem w każdej saunie są drzwi, które również mogą być wykonane z drewna, np. z pozbawionej sęków sosny bądź osiki. Poza tym w saunie nie może też zabraknąć oświetlenia – na rynku dostępne są np. lampy z drewna sosnowego lub cedrowego. Tak wykonana sauna stanie się funkcjonalnym miejscem rekreacji i ozdobą domu.

śr. ocena 0 / głosów 0