Jak wykonać prawidłowo demontaż dachówki?

Dachówki mogą ulegać uszkodzeniom na skutek nagłych zmian temperatur lub silnych wiatrów. Równie często zdarzają się uszkodzenia mechaniczne, kiedy na dach spada na przykład ciężki konar lub obfite opady gradu. Ponieważ na skutek zniszczenia nawet jednej dachówki może nastąpić proces dalszego niszczenia dachu, uszkodzoną dachówkę należy wymienić jak najszybciej. Jak wykonać prawidłowo demontaż dachówki?

Przez uszkodzoną dachówkę do wnętrza dachu może przedostawać się woda deszczowa oraz wilgoć, co spowoduje dalsze butwienie drewnianych elementów dachowej więźby oraz stropu.      

Sposób demontażu dachówki zależy w głównej mierze od jej rodzaju; sposób jej budowy bowiem przesądza o demontażu.

Płaskie dachówki, czyli karpiówki, mają na dolnej powierzchni specjalne zaczepy, za pomocą których montuje się je do łat. Dachówki zakładkowe na spodniej stronie wyposażone są w specjalnie wyprofilowane zaczepy, które po zamocowaniu na dachu zahacza się o łaty. Z boku posiadają dodatkowe mają zamki, dzięki którym można zahaczać dachówki jedna o drugą. Esówki będą posiadać zakładki tylko po spodniej stronie. Mnich i mniszka z kolei tworzą komplet. Wypukłe mnichy układa się na wklęsłe mniszki. Mocowane są do łat za pomocą specjalnych klamer lub drutu.

Sprawdźmy, jak demontować dachówki różnego rodzaju.

Karpiówki i esówki

Karpiówki i esówki to dachówki, które najłatwiej będzie wymontować. W tym celu należy delikatnie unieść dachówki z wyższego rzędu niż ten, na którym znajduje się uszkodzony fragment, podłożyć pod niego specjalne kliny, a następnie wyjąć uszkodzoną dachówkę. Wówczas można zamocować nową, całą i niezniszczoną. W ten sam sposób będziemy wyjmować dachówki, mocowane za pomocą klamr.

Wysokiej jakości pokrycia dachowe, łatwe w montażu i demontażu, oferuje swoim klientom hurtownia pokryć dachowych Dachlux.

Dachówki zakładkowe

Dachówki, które mają po bokach zamki będą trudniejsze w demontażu. Wynika to z faktu, że dachówki w jednym rzędzie są ze sobą połączone. Wyjmowanie będzie polegało zatem nie tylko na podważaniu dachówek wyższego rzędu, lecz również sąsiedniej dachówki z tego samego rzędu.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Podczas prac, związanych z demontażem dachówki powinniśmy szczególnie dbać o nasze bezpieczeństwo. Zapewnią nam je ławy i stopnie kominiarskie oraz wyłaz dachowy. Powinno ich być na tyle dużo, by można było bez problemu wyjąć, a następnie wymienić pojedynczą dachówkę z każdej części pokrycia. Pamiętajmy także o odpowiednim obuwiu. Dobre oparcie pod stopami będzie stanowić gwarancję szybkiego i bezpiecznego przeprowadzenia wszelkich prac na dachu.

śr. ocena 5 / głosów 5