instalacja dociepleń z pianki poliuretanowej

Jak wygląda proces ocieplania pianką poliuretanową?

Do najczęściej wymienianych zalet dociepleń z pianki poliuretanowej trzeba zaliczyć doskonałe właściwości termoizolacyjne i trwałość, wynikającą z bardzo dużej odporności na oddziaływanie czynników zewnętrznych oraz na biodegradację. Jednak tym, co przesądza o coraz większym zainteresowaniu technologią izolacji natryskowych są bardzo szerokie możliwości jej wykorzystania. Nie bez znaczenia jest szybkie tempo tworzenia takich izolacji.

Skuteczna izolacja od fundamentów po dach

Fenomen technologii izolacji natryskowych polega na możliwości wykonania ich wszędzie, nawet w najtrudniejszych warunkach i w najbardziej niedostępnych miejscach. Pianką PUR możemy więc wypełnić np. puste przestrzenie w konstrukcji domu szkieletowego. Ponieważ pianka poliuretanowa jest bardzo lekka, z powodzeniem może być stosowana do docieplania poddaszy i stropodachów, nawet w starych budynkach o niewielkiej nośności więźby – mówi ekspert z firmy IzolByd.

Tak naprawdę piankę izolacyjną PUR możemy wykorzystać do docieplenia każdej części budynku, przy czym kluczowy będzie wybór jej odpowiedniego rodzaju. Do docieplania elewacji budynków wskazane jest użycie pianki zamkniętokomórkowej, podobnie jak w przypadku izolacji fundamentów, posadzek oraz stropodachów. Z kolei do izolacji poddaszy używa się bardziej sprężystej pianki otwartokomórkowej, która ułatwia odprowadzanie wilgoci z powietrza w domu na zewnątrz.

Wykonanie izolacji z pianki

Montaż dociepleń z pianki PUR przebiega zupełnie inaczej niż przy wykorzystaniu tradycyjnych materiałów, takich jak styropian czy wełna mineralna. Warstwa izolacyjna z pianki PUR powstaje metodą natryskową, co oznacza, że fachowiec nie montuje na docieplanej konstrukcji prefabrykowanych elementów, ale wytwarza je na miejscu właśnie poprzez natrysk. Do wykonania izolacji PUR niezbędne jest więc stosowanie specjalistycznego sprzętu – agregatu, w którym powstaje mieszanka, następnie natryskiwana pod wysokim ciśnieniem w miejsce docelowe za pomocą lancy. Spienianie się mieszanki prowadzi do powiększania objętości pianki w miejscu aplikacji, dzięki czemu materiał jest w stanie w ciągu kilku sekund dokładnie wypełnić wszelkie szczeliny i dopasować się do kształtu wypełnianej przestrzeni. Tworzenie dociepleń metodą natryskową przebiega bardzo sprawnie. Pianka PUR mocno przywiera do dowolnego podłoża, tworząc przy tym jednolitą powłokę izolacyjną, pozbawioną jakichkolwiek połączeń, a więc również mostków termicznych. W rezultacie powstaje niezawodna termoizolacja, która będzie chronić dom przez co najmniej kilkadziesiąt lat.

śr. ocena 0 / głosów 0