Szlifowanie kamienia naturalnego

Jak szlifować kamień naturalny?

Marmur, granit, trawertyn, piaskowiec i alabaster to kamienie naturalne szeroko wykorzystywane w dekoracji i wykończeniu domu. Każdy z nich wyróżnia się innym wyglądem, ale wszystkie tak samo spełniają swoją rolę, jeśli tylko odpowiednio się o nie dba. Jednak mimo wszelkich starań, nadchodzi moment, kiedy kamień wymaga odświeżenia. Jednym
z zabiegów renowacyjnych jest szlifowanie. Zobacz, na czym polega.

Kamienie naturalne w domu

Najbardziej popularnymi kamieniami naturalnymi są marmur oraz granit. Nic dziwnego. Zachwycają wyglądem, oryginalną fakturą oraz dużą trwałością. Są często wykorzystywane jako materiał na parapety, jednak to nie jedyne ich przeznaczenie. Kamień naturalny świetnie sprawdza się do produkcji blatów w kuchni lub łazience oraz podłóg, wykończenia ścian czy elementów dekoracji zewnętrznej. Tak naprawdę zastosowań tych materiałów jest bardzo dużo, a ograniczać może jedynie wyobraźnia. Obecnie też projektanci opracowali szereg sposobów na to, aby pomieszczenia były przytulne i ciepłe.

Dbanie o kamień naturalny

Prawidłowa pielęgnacja kamienia naturalnego ma ogromne znaczenie dla jego pięknego wyglądu.

Jak tłumaczy ekspert firmy Starf – Renowacja posadzek: Kluczowa może okazać się zmiana nawyków, takich jak stosowanie podstawek pod gorące naczynia lub wycieranie powierzchni po zalaniu. Jednak stopniowe niszczenie się kamienia jest normalne z uwagi na jego właściwości.

Jak przywrócić świetność kamienia naturalnego?

Aby kamień naturalny znowu wyglądał rewelacyjnie, warto zdecydować się na zabieg odnowienia lub odświeżenia powierzchni. Jedną z możliwości jest szlifowanie. Najlepiej jeśli zajmie się tym profesjonalna firma, ponieważ eksperci mają specjalistyczne urządzenia, które nie powodują trwałych uszkodzeń powierzchni. Szlifowanie odbywa się w kilku etapach. Są to:

  • usunięcie wierzchniej warstwy, w tym zanieczyszczeń, rys lub plam,
  • pokrycie powierzchni żywicą, która uzupełnia wszystkie braki i głębsze uszkodzenia,
  • szlifowanie za pomocą diamentowych narzędzi, aż do uzyskania pożądanego efektu, takiego jak mat lub błysk,
  • wykończenie przez nałożenie specjalistycznych proszków, krystalizatorów oraz preparatów impregnacyjnych.

Samodzielne szlifowanie kamienia naturalnego nie jest dobrym pomysłem. Brak dostępu do profesjonalnych narzędzi oraz produktów, ich niewłaściwe używanie bez znajomości zasad pracy z materiałem tylko pogorszy sprawę.

Ile kosztuje szlifowanie kamienia naturalnego?

Cena renowacji zależy od stopnia zniszczenia, rodzaju kamienia naturalnego, wielkości powierzchni, wybranych zabiegów oraz wykończenia. Każde zlecenie jest traktowane indywidualnie, więc warto skontaktować się ze specjalistami i poprosić o bezpłatną wycenę.

śr. ocena 0 / głosów 0