Podłączanie domu do sieci gazowej

Jak przyłączyć dom do sieci gazowej?

Podłączenie budynku do sieci gazowej jest bardzo praktyczne i ekonomiczne. Energia pozyskiwana z gazu ziemnego jest w stanie skutecznie ogrzać cały dom, a także wodę. W wielu przypadkach gaz okazuje się tańszy niż olej opałowy lub tradycyjna energia elektryczna. Przyłączenie do sieci gazowej wymaga jednak dopełnienia wielu formalności i skomplikowanych prac na posesji. Podpowiadamy, w jaki sposób można przejść przez ten proces oraz jakie instytucje w tym pomogą.

Niezbędne formalności

Wydawaniem pozwoleń na podłączanie budynku do sieci zajmuje się odpowiedni operator. W pierwszej kolejności trzeba złożyć u niego wniosek, po czym instytucja zweryfikuje, czy posesja spełnia wszelkie wymogi do przyłączenia do sieci. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, właściciel musi podpisać z operatorem umowę o podłączenie do sieci gazowej.

Jak tłumaczą specjaliści z firmy Roboty Ziemne Zdzisław Tomala: Z podpisaniem umowy najczęściej wiąże się konieczność wpłacenia zaliczki na projekt instalacji. Niezbędne jest też zawarcie umowy o dostarczanie gazu ziemnego przez operatora. Będzie ona podstawą do rozliczeń z gazomierza, a tym samym naliczaniem opłat.

Cały proces załatwiania formalności i wykonania instalacji trwa około czterech miesięcy. Warto więc zdecydować się na ten krok odpowiednio wcześniej, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Instalacja zewnętrzna a wewnętrzna

Przyłączanie domu do sieci polega na dystrybucji paliwa do budynku. Istnieje jednak różnica między przyłączem a domową instalacją wewnętrzną. Ich tworzenie powinno trwać równolegle, ponieważ pozwolenie wydane przez dystrybutora zazwyczaj ma określony termin ważności. Instalacja zewnętrzna składa się z rury prowadzącej od gazociągu do głównego zaworu. Aby ją zamontować, niezbędne jest przygotowanie terenu, czyli stworzenie wykopów. Może w tym pomóc doświadczona firma, oferująca usługi koparką. Większość prac związanych z instalacją zewnętrzną wykonuje jednak dostawca gazu. Jeśli chodzi o instalację wewnętrzną – do jej stworzenia jest zobowiązany właściciel lokalu. W jej skład wchodzi szafka gazowa, kocioł grzewczy, kuchenka oraz system rozprowadzający paliwo.

Korzyści płynące z przyłączenia domu do sieci gazowej

Ceny paliw nieustannie się zmieniają, jednak gaz ziemny pozostaje jednym z najtańszych rozwiązań w ogrzewaniu domu. Co istotne, to paliwo jest niezwykle czyste, więc jego jakość plasuje się na bardzo wysokim poziomie. Gaz ziemny jest także ekologiczny – jego wykorzystanie nie powoduje dostawania się do środowiska szkodliwych spalin. Warto dodać, że kocioł na gaz jest bezobsługowy, wymaga jedynie regularnych przeglądów.

śr. ocena 0 / głosów 0