posadzka betonowa

Jak powstają wylewki betonowe pod posadzki?

Wylewki betonowe są trwałym podkładem pod posadzki. Idealnie sprawdzają się jako baza do parkietu, terakoty, mozaiki, paneli czy nawet wykładziny. Ich wykonanie nie jest trudne, aczkolwiek wymaga zdobycia pewnej wiedzy i wykorzystania odpowiedniego sprzętu. Możliwe jest ich samodzielne wylanie, choć w przypadku osób niemających pewnych umiejętności korzystniejsze jest skorzystanie z pomocy doświadczonych firm.

Jak wykonać wylewkę betonową?

Wykonanie wylewek betonowych wymaga odpowiedniego przygotowania wnętrza na wykonanie tych prac. Bez względu na to, czy powierzchnia jest odnawiana, czy też wylewana po raz pierwszy, technika jest jedna.

Specjalista z firmy Posadzki przemysłowe Sp. z o.o. wyjaśnia, że w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć wnętrze przy użyciu np. folii budowlanej. W drugiej warto już przygotować niezbędny sprzęt i akcesoria. Do realizacji prac właściwych są niezbędne: maty zbrojące, deski, poziomica, paca styropianowa, łopata, taczka i opcjonalnie betoniarka.

Krok po kroku, czyli instrukcja wylewki

Wylewkę betonową należy wyłożyć na powierzchni zaizolowanej termicznie i przeciw wilgoci. Najlepiej na podłożu rozłożyć czarną folię budowlaną, pamiętając, by jej boki unieść nieco wyżej (około 10-15 cm). Kolejną warstwę stanowią podkłady dystansowe, na których są umieszczane maty zbrojące. Ważne jest także wykonanie dylatacji obwodowej, tj. przy ścianach, bądź konstrukcyjnej przy szczelinach. W tym celu jest wykorzystywana pianka poliuretanowa.

Jeśli powyższe zostało wykonane, można przystąpić do robienia wylewki. Wiele firm wykonuje posadzki betonowe z wilgotnego betonu, o półsypkiej konsystencji. Nie jest to nic skomplikowanego – wystarczy połączyć cement, piasek i wodę. Na rynku znajdują się rozwiązania do przygotowania w betoniarce, jak i są dostępne gotowe masy.

Jeśli etap przygotowań został zakończony, można przystąpić do realizacji. Jako pierwsze należy ustalić poziom wylewki i zaznaczyć go na ścianie. Właśnie teraz można rozpocząć nanoszenie betonu. W jej rozprowadzaniu i poziomowaniu pomocne są pace i poziomica. Gdy cała podłoga zostanie już wyłożona, należy poczekać, aż trochę przeschnie. Nastąpienie tego momentu jest oznaką, że pora przystąpić do ich zacierania. Wystarczy delikatnie zwilżyć ją wodą i zacierać pacą styropianową. W przypadku wielkich obiektów poleca się wykorzystanie szlifierki z płaską tarczą.

Wykonanie całości i czekanie na wyschnięcie nie jest końcem pracy. Jeszcze przez kilka dni beton musi być polewany wodą, tak by zbyt szybko nie wyschnął i nie popękał. Na koniec warto zwrócić uwagę, że proces ten wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych – nie może być mrozu, ale też wysokich temperatur.

śr. ocena 0 / głosów 0