Jak powstają hale z płyty warstwowej?

W porównaniu do budowy tradycyjnego budynku w technologii murowanej, wzniesienie hali stalowej nie jest ani kosztowne, ani czasochłonne. Co więcej, obiekty oparte na konstrukcjach stalowych z wykorzystaniem płyt warstwowych, zapewniają bardzo dobre warunki termiczne we wnętrzach, są trwałe i bezpieczne, z związku z czym obecnie wykorzystuje się je już nie tylko jako magazyny.

Hale stalowe i ich możliwości

Hala z płyt warstwowych może służyć jako skład towarowy bądź magazyn logistyczny, jednak obecnie coraz częściej takie budowle adaptuje się na przestrzenie handlowe, a nawet konferencyjne i biurowe. Z lekkich konstrukcji stalowych korzystają także rolnicy – hale z płyt obornickich sprawdzają się jako obory, chlewnie i inne budynki inwentarskie.

Mówiąc o korzyściach, wynikających z decyzji o budowie hali w oparciu o konstrukcję stalową i płyty warstwowe, zwraca się uwagę również na niewielkie koszty takiego przedsięwzięcia oraz możliwość jego bardzo szybkiej realizacji. W jaki sposób powstają hale i jakich formalności wymaga taka inwestycja?

Budowa hali z płyty warstwowej

Aby wznieść halę z płyty warstwowej w danym miejscu, będziemy oczywiście potrzebowali pozwolenia na budowę. Te same przepisy obowiązują wszystkie budynki, bez względu na wykorzystywane przy ich wznoszeniu technologie. Oczywiście, do uzyskania zezwolenia na rozpoczęcie prac, konieczne jest złożenie w urzędzie odpowiedniego wniosku, zawierającego profesjonalny projekt planowanego budynku.

Projekt hali stalowej musi uwzględniać uwarunkowania panujące na danej działce, a także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że projekt budowlany, który składamy wraz z wnioskiem w starostwie, musi być przygotowany przez architekta.

Czas oczekiwania na decyzję urzędu wynosi 65 dni. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę cała inwestycja zdecydowanie przyspiesza. W przeciwieństwie do budynków murowanych, konstrukcje stalowe wznosi się w bardzo szybkim tempie. Od rozpoczęcia prac do oddania obiektu do użytku, w zależności od wielkości i stopnia skomplikowania projektu, mija około trzech miesięcy – mówi ekspert z firmy Alfapanel.

Rozpoczęcie budowy hali muszą poprzedzić prace ziemne. Działkę należy przygotować do wylania fundamentów i ustawienia głównych ram konstrukcyjnych. Następnie na plac budowy dowożone są prefabrykowane elementy, które odpowiednio przeszkolona ekipa montuje na miejscu. W ten sposób powstaje szkielet hali, który wypełnia się płytami warstwowymi. W zależności od przeznaczenia budynku stosuje się płyty obornickie dobrane pod kątem wytrzymałości i izolacyjności termicznej. Dzięki temu zarówno płyty ścienne, jak i dachowe są w stanie służyć bezproblemowo przez wiele lat.

Zwieńczeniem budowy są prace wykończeniowe. W przypadku lekkich hal stalowych polegają one na wylaniu posadzki, rozprowadzeniu niezbędnych instalacji (wentylacja, ogrzewanie, elektryczność) i w końcu uporządkowaniu oraz zagospodarowaniu otoczenia budynku.

śr. ocena 5 / głosów 5