Jak pielęgnować trawnik w ogrodzie?

Wielu z nas decyduje się na posadzenie trawy na posesji, ale czy aby na pewno wszyscy szczęśliwi posiadacze murawy wiedzą, jak o nią dobre dbać? Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy pielęgnacji trawnika, jeśli chcemy by na długo pozostał zdrowy i ładny? Czy są proste sposoby na to, by trawnik dobrze się prezentował bez żadnego wysiłku z naszej strony? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

Woda niezbędna trawie do życia

Podobnie jak my, nasz trawnik również potrzebuje wody do życia. Częstszego podlewania wymagają trawniki młode. Optymalna częstość podlewania trawnika to dwa razy dziennie: rano i wieczorem. W ciągu dnia lepiej powstrzymać się od nawadniania trawnika, gdyż dostarczana mu woda i tak wyparuje. Jakie będą skutki jeśli zaniedbamy regularne podlewanie? Trawnik wyschnie, roślinność będzie słaba, a system korzeniowy płytki. W nawadnianiu trawnika wyręczyć mogą nas urządzenia np. zraszacze, a w przypadku większych trawników nawet rozbudowane systemy nawadniające.

Regularne koszenie

Wiele osób uważa koszenie trawnika za całkiem przyjemną czynność, inni zabierają się za nie z dużą niechęcia. Faktem jest, że trawa wymaga regularnego skracania, jeśli nie chcemy, nasz trawnik zmienił się w dzikie, mało estetyczne chaszcze. Do koszenia przydadzą się kosiarki elektryczne lub spalinowe oraz nożyce do trawy rosnącej w trudniej dostępnych miejscach. Do wycinania chwastów i zarośli można użyć kosy spalinowej. Kiedy po raz pierwszy powinno się skosić nowy trawnik? Nasz ekspert z firmy Aturi Ogrody radzi, by robić to wtedy, gdy trawa osiągnie wysokość 6-8 cm. Trawnik przycinamy wówczas do wysokości 4 cm. Po skoszeniu warto posypać trawnik nawozem azotowym. Skoszona trawa powinna zostać usunięta, aby nie blokowała wzrostu młodych pędów. Można ją wykorzystać np. do produkcji kompostownika. Po skoszeniu trawnika nie zaszkodzi też go podlać.

A co z nawożeniem?

Kiedy i jak często należy nawozić trawnik? Fachowcy od pielęgnacji trawników radzą, by robić to pięć  razy w ciągu okresu wegetacyjnego, zawsze po skoszeniu i zgrabieniu skoszonej trawy. Jeśli na trawniku pojawią się chwasty, należy je usunąć ręcznie lub przy pomocy odpowiednich preparatów, czyli herbicydów. Na rynku dostępne też są m.in. preparaty do usuwania mchu z trawnika oraz takie stymulujące wzrost trawy.

Wałowanie trawy: na czym polega?

Jeszcze jedna czynność, o której warto wspomnieć gdy mowa o pielęgnacji trawnika, to wałowanie. Przy użyciu walca dociskamy korzenie do podłoża, dzięki temu trawa lepiej się rozkrzewia. Niektórzy wykonują również wertykulację z wykorzystaniem np. kultywatora – jest to rozluźnienie zbitej murawy, aerację (nakłuwanie murawy celem napowietrzenia jej i pobudzenia do wzrostu) oraz piaskowanie trawnika.

śr. ocena 5 / głosów 6