rozściełacz do asfaltu

Jak funkcjonują nowoczesne rozściełacze do asfaltu?

Oczywiście drogowcy wiedzą doskonale, do czego służą i jak działają rozściełacze do asfaltu, te starsze, te nowoczesne i każde inne. Nasz artykuł nie jest więc kierowany do nich, lecz do tych wszystkich, którzy nie mając zbyt dużej wiedzy wiążącej się z technikami budowy i naprawy dróg, chodników czy też placów, muszą z usług takich fachowców skorzystać. Dobra firma drogowa winna dysponować odpowiednimi maszynami, w tym tymi do kładzenia asfaltu.

Nowoczesna firma drogowa to przedsiębiorstwo wielozadaniowe

W istocie temat artykułu jest dla nas jedynie pretekstem do opowiedzenia czegoś bardziej ogólnego o asfaltowaniu powierzchni drogowych, w szczególności zaś także o innych maszynach, a także o materiałach do tego służących, jak również o ofercie sprzedażowej firm, które takie prace wykonują. Trzeba bowiem wiedzieć, że na ogół firmy zajmujące się asfaltowaniem dróg i innych powierzchni płaskich są najczęściej przedsiębiorstwami wielospecjalistycznymi. Przykładem potwierdzającym naszą tezę może być firma BET-POL z Rybnika, na której internetową ofertę natrafiliśmy, szukając materiału do niniejszego artykułu. Rzeczona firma, posiadając odpowiednie zaplecze transportowe, dysponuje jednocześnie takimi maszynami jak m.in. układarki chodnikowe i drogowe, frezarki drogowe, przesiewacze bębnowe do kruszyw mineralnych i ziemi, termosy  do mieszanek mineralno-asfaltowych czy walce. Firma nie tylko wykorzystuje ten sprzęt do kładzenia nowych i  remontu starych nawierzchni asfaltowych, asfaltowania powierzchni prywatnych, regulacji żeliwa drogowego, ale też oferuje wynajem maszyn ze swojego parku. Potencjał firmy umożliwia jej także realizację zleceń przesiewania ziemi, piasku, torfu i śmieci oraz sprzedaż ziemi ogrodowej i asfaltowego frezu.

Działanie rozściełacza do asfaltu – podstawowego narzędzia drogowców

Chcemy bliżej zaprezentować właśnie rozściełacze do asfaltu, gdyż to ich działanie w dużej mierze decyduje o jakości, wytrzymałości i wyglądzie pokrywanych mieszankami bitumicznymi powierzchni. Opiszmy rzecz w wielkim skrócie. Otóż omawiana maszyna służy do równomiernego układania asfaltu oraz jego wstępnego i jeszcze bardzo luźnego zagęszczania. Główne elementy układarki asfaltu (bo i tak jest nazywane to urządzenie) to kosz zasypowy i stół roboczy. Mineralno-bitumiczna masa bezpośrednio z wywrotki samochodowej  jest ładowana do kosza, skąd podajniki zgrzebłowe przesuwają ją na stół, na którym jest równomiernie rozkładana, podgrzewana oraz wstępnie zagęszczona metodą wibracji. Tak przygotowany asfalt jest układany na drogowej podbudowie, gdzie ostatecznie jest wyrównywany i zagęszczany już przez ciężki walec. 

śr. ocena 0 / głosów 0