Fugowanie płytek klinkierowych

Jak fugować płytki klinkierowe?

Płytki klinkierowe stają się coraz bardziej popularną dekoracją wnętrz, ale też zewnętrznych murów budynku. Szlachetny, a zarazem bardzo naturalny wygląd klinkieru sprawia, że cieszy on oko każdego, kto się z nim spotyka. Płytki klinkierowe są też niezwykle trwałe. Aby służyły nam przez lata należy je odpowiedni zamontowa i zafugować. Podpowiadamy, o czym pamiętać podczas tego procesu.

Czym można fugować płytki wykonane z klinkieru?

W całym procesie fugowania najważniejszy jest oczywiście wybór najlepszej fugi, która pełni funkcję spoiwa poszczególnych elementów dekoracji.

Jak przekonują fachowcy z firmy Elastolith: ,,Warto zdecydować się na profesjonalny produkt, który jest przeznaczony tylko i wyłącznie do płytek klinkierowych, a nie na uniwersalną zaprawę do fugowania. Jest to o tyle istotne, że klinkier jest dość specyficznym i niejednorodnym surowcem, a wiele zapraw tworzonych jest na bazie wapna, przez co na płytkach tworzą się bardzo nieestetyczne wykwity, których praktycznie nie da się usunąć”.

Fuga do płytek klinkierowych jest też bardzo elastyczna. Producenci wyspecjalizowanych rozwiązań mają na uwadze to, że mury budynków nieustannie ,,pracują”, więc sztywna zaprawa mogłaby powodować pękanie produktu. Najważniejsza w każdej fudze jest jednak jej szczelność oraz odporność na wilgoć. Jeśli płytki klinkierowe mają być umieszczone na zewnątrz budynku, profesjonalna zaprawa msi być również odporna na mrozy.

W jaki sposób fugować płytki klinkierowe?

Wymienić można dwie podstawowe metody fugowania – na sucho i na mokro. Pierwsza z nich polega na tym, że do przygotowania zaprawy używa się tylko niewielkiej ilości wody, dzięki czemu fuga nie osadza się na płytkach, druga będzie bardziej odpowiednia do gładkich płytek, z których łatwo zmyć ewentualne osady. Co warte uwagi, wiele firm proponuje kleje do płytek, które są jednocześnie fugą. Do ich nałożenia nie są potrzebne profesjonalne narzędzia czy umiejętności. Warto jednak mieć na uwadze kilka niezbędnych zasad. Pierwsza z nich mówi o tym, aby fugowanie płytek zacząć od spoin pionowych. Wypełnione spoiny powinno się następnie docisnąć za pomocą krawędzi specjalnego korytka do spoinowania. Do fugowania warto użyć profesjonalnego rękawa, w którym umieszcza się zaprawę i wyciska się ją przez naciśnięcie kieszeni. Najlepsi producenci oferują też zaprawy, które rozprowadza się przy pomocy płaskiego pędzelka, co czyni cały proces bardzo szybkim i łatwym.  

śr. ocena 5 / głosów 1