Jak działają promienniki ciepła?

Nowoczesne systemy grzewcze wpływają nie tylko na oszczędności domowe, ale są rozwiązaniami, które przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. Tanie i skuteczne grzanie nie jest już żadną nowością na rynku. Coraz więcej firm oferuje klientom promienniki ciepła, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno w przestrzeni biurowej, jak i domowej. Jak działają promienniki ciepła i jakie są ich największe zalety?

Czym są promienniki ciepła?

Wiele osób zastanawia się, czym dokładnie są nowoczesne promienniki ciepła. To nic innego jak źródło ciepła w danym pomieszczeniu. Można nazwać je grzejnikami, chociaż ich działanie jest zdecydowanie inne niż w przypadku standardowych rozwiązań grzewczych stosowanych do tej pory. Sama nazwa nawiązuje do promieni słonecznych, a ogrzewanie w tym przypadku jest niemal natychmiastowe, co jest jedną z największych zalet tego systemu. Promieniowanie podczerwone oddziałuje bezpośrednio na elementy stałe pomieszczenia – nie na powietrze. Dzięki temu ciepło odczuwalne jest już po sekundzie od włączenia promiennika.

Ile można zaoszczędzić na zastosowaniu promienników ciepła? 

Nowoczesne systemy grzewcze, które wykorzystują promienniki ciepła to ogromne oszczędności. Pomiary wykonywane przez specjalistyczne firmy wskazują, że w stosunku do pozostałych metod ogrzewania, stosując promienniki, można zaoszczędzić nawet jedną trzecią tego, co wydawane było do tej pory na energię cieplną. Istotny jest fakt, że ogrzewanie promiennikowe może być stosowane jako system dogrzewający, jak również jako główny system grzewczy.

Zalety promienników ciepła

Oprócz zdecydowanie niższych kosztów związanych z ogrzewaniem, promienniki ciepła mają wiele innych zalet. Przede wszystkim są one wygodne. Jest to rozwiązanie, które nie wymaga praktycznie żadnego przygotowania. Wystarczy włączyć system grzewczy, który działa natychmiastowo. Możliwość ustawienia kierunku padania promieni sprawia, że ogrzewane mogą być konkretne obszary pomieszczenia. Zasilanie może być dostosowane do potrzeb użytkowników, co oznacza, że można dopasować temperaturę do indywidualnych preferencji. Jest to ponadto, jak już wspomniano wcześniej, rozwiązanie bardzo ekologiczne.

Gdzie mogą być stosowane promienniki ciepła?

Promienniki ciepła współcześnie coraz częściej wykorzystywane są w przestrzeniach domowych. Jak podkreśla specjalista z firmy ROTAL:

Wiąże się to ze wzrostem świadomości w zakresie troski o środowisko naturalne.  Wciąż jednak tego typu ogrzewanie najczęściej stosowane jest w przestrzeniach biurowych i przemysłowych – dodaje.

Gdzie najczęściej wykorzystywane są promienniki ciepła?

  • w gastronomii: na tarasach restauracyjnych i w ogródkach kawiarnianych,
  • w obiektach sakralnych: kościoły i bazyliki,
  • w ośrodkach sportowych,
  • w hotelach i hostelach,
  • na halach magazynowych i przemysłowych.

Promienniki ciepła są przyszłością branży grzewczej i istnieje duża szansa, że zainteresowanie tymi systemami będzie rosło z roku na rok, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie mieszkańcy stale borykają się z problemem smogu.

śr. ocena 5 / głosów 5