wylewanie-betonu

Jak działają pompy do betonu?

Jeśli ktoś kiedyś miał okazję zrobienia samodzielnie przy pomocy łopaty nawet niewielkiej ilości mieszanki betonowej, ten wie jak ciężkie to i wyczerpujące zadanie. Niewiele łatwiej taka praca wygląda przy wykorzystaniu betoniarki. Sytuacja dramatycznie komplikuje się w sytuacji, kiedy trzeba przygotować duże ilości betonu, który trzeba później jeszcze wlać w przygotowane wcześniej szalunki.

Nowoczesne metody produkowania betonu, jego dostarczania i aplikowania.

Współczesne budownictwo dawno temu już odeszło od ręcznego urabiania betonu. Dzisiaj różnego rodzaju mieszanki betonowe wytwarzane są w profesjonalnych betoniarniach i dostarczane natychmiast po przygotowaniu na miejsce budowy. Materiał w postaci ciekłej masy betonowej, półciekłej i plastycznej transportowany jest przy użyciu betoniarek samochodowych. Pojazdy te spotykamy na budowach dróg, autostrad, wiaduktów, przy wznoszeniu budynków mieszkalnych, przemysłowych oraz obiektów sportowych i hydrotechnicznych. Bez tego sprzętu nie obejdzie się dzisiaj żadna większa budowa. Betoniarki samochodowe mają na swoich podwoziach zamontowaną tzw. gruszkę, która w czasie jej napełniania i transportu  w stosunku do poziomu ma skośne położenie z wylotem skierowanym w stronę tyłu pojazdu. Gruszka w czasie transportu obraca się, dzięki czemu beton jest stale mieszany. Po podniesieniu gruszki i skierowaniu jej wylotu w dół można beton wylewać bezpośrednio w wyznaczone miejsca. Takie aplikowanie mieszanki betonowej, jak zauważają specjaliści z firmy STAMBET-BUD z Grodziska Mazowieckiego, jest możliwe jedynie do miejsc, które znajdują się poniżej wylotu gruszki. Na wyższe poziomy stawianego obiektu beton może być podawany jedynie specjalistycznymi pompami.

Działanie pomp do betonu i ich współdziałanie z betoniarką samochodową

Współczesne pompy do betonu są autonomicznymi pojazdami kołowymi, rzadziej gąsienicowymi, a czasem są to urządzenia stacjonarne przewożone w razie potrzeby innym pojazdem. Stacjonarne pompy przenośne są stosunkowo niewielkimi urządzeniami, mają niewielki kosz zasypowy, czyli lejek, do którego wprowadza się ciekły beton; często mają swoje własne koła, więc mogą być holowane jak przyczepa. Dość rzadko u nas spotykane pompy gąsienicowe mają podobną wielkość i wydajność jak pompy stacjonarne, lecz mogą się poruszać samodzielnie nawet w bardzo trudnym terenie, ponieważ posiadają gąsienice, własny napęd i nawet reflektory.

Najpowszechniej jednak do podawania betonu używane są samochody z pompami lub pompogruszki. Te drugie, jak łatwo się domyślić to w praktyce betoniarki samochodowe z własną pompą. Oba te urządzenia mają bardzo długie węże, których maksymalny zasięg może wynosić nawet i 100 m.

Pompy do betonu i pompogruszki są szczególnie przydatne wtedy, gdy:

  • gruszka z betonem nie może podjechać do miejsca wylewania
  • wylewka betonowa znajduje się wysoko
  • zachodzi konieczność przyśpieszenia prac lub potrzeba wylewania betonu w mniejszych partiach
  • prace trwają długo i wymagają ciągłego mieszania betonu w gruszce
  • układ pomieszczeń jest ciasny i na tyle skomplikowany, że większy sprzęt się tam nie zmieści i można użyć w tym miejscu tylko węża.

Oczywiście pompy do betonu podają do miejsca wylewki mieszankę dostarczoną na miejsce budowy przez samochodowe betoniarki.

śr. ocena 5 / głosów 5