Folia malarska

Jak dobrze zabezpieczyć meble podczas malowania?

Nawet niewielkie prace remontowe, np. malowani ścian i sufitów to z jednej strony szansa na odmienienie wyglądu wnętrza pomieszczenia, z drugiej wiele koniecznych przygotowań, a następnie dużo uciążliwego sprzątania. Właściwe zabezpieczenie pomieszczenia może jednak sprawić, że wszystko uda się wykonać sprawnie i bez większych problemów. W wielu przypadkach do malowania nie trzeba będzie nawet wynosić wszystkich mebli.

Folie malarskie i taśmy – niezbędna pomoc w przygotowaniu do malowania

Każde wnętrze potrzebuje co jakiś czas choćby niewielkiego remontu. Nawet najładniej pomalowane ściany wymagają odnowienia, czy to ze względu na utratę intensywności barw i pojawiające się z czasem zabrudzenia, czy też z powodu zmiany wystroju na lepiej pasujący do najnowszych trendów aranżacyjnych. Zakres prac, które trzeba wykonać przy takiej okazji, jest bardzo różny i zależy od tego, w jakim stanie są tynki na ścianach i sufitach. Jeśli nie widać żadnych pęknięć i rys, często wystarczy zmycie i ponowne malowanie. W przypadku, gdy powierzchnie muszą być naprawione lub przy okazji decydujemy się na małą przebudowę, np. dodanie nowych gniazdek elektrycznych, zainstalowanie kinkietów ściennych czy montaż zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych, ilość zadań do wykonania, a także czas trwania robót będzie większy. Dlatego warto zabezpieczyć przed zniszczeniem znajdujące się w pomieszczeniu meble i inne sprzęty, wykorzystując do tego folię malarską, która doskonale spełni swoją rolę ochronną – wyjaśnia specjalista z firmy Pakart.

Prowadzenie prac remontowych, a zwłaszcza malowanie oznacza, że ze ścian i sufitów może skapywać odrobina farby. Bardzo często, niezależnie od tego, czy użyjemy wałka, pędzla czy agregatu do malowania zdarza się, że niechcący zachlapiemy podłogę czy znajdujące się w pobliżu przedmioty. Żeby uniknąć mycia i czyszczenia warto więc zawczasu zabezpieczyć ich powierzchnię. Najprostszym, a zarazem najbardziej efektywnym wyjściem będzie użycie folii malarskiej. Duże płachty pomogą w chronieniu wszystkich przedmiotów i powierzchni, które mogą zostać zabrudzone. Dobrym pomysłem będzie rozłożenie ich na podłodze i odpowiednie umocowanie. Najwygodniej będzie użyć do tego taśm samoprzylepnych. W większości przypadków do tego celu w zupełności wystarczy nam papierowa taśma malarska.

Podczas malowania problemem bywa wyniesienie z pomieszczenia wszystkich mebli. Choć takie rozwiązanie byłoby najwygodniejsze, to często rzeczy nie ma gdzie przestawić. W takim przypadku jedynym sposobem będzie zgrupowanie ich w jednym miejscu i bardzo szczelne zakrycie foliami malarskimi. Warto meble ustawić w taki sposób, by najwyższe z nich znajdowały się na środku. Dobrze też, by stały możliwie blisko siebie. Całość należy szczelnie owinąć folią. Jeśli mebli nie jest zbyt wiele, często wystarczy użycie jednej dużej płachty. Gdy jednak okaże się, że to za mało i konieczne jest użycie większej ilości folii, musimy pamiętać o tym, by płachty trwale i szczelnie ze sobą połączyć. Najlepiej będzie ułożyć je ze sporymi zakładkami, a połączenie dodatkowo zakleić taśmą. W takim przypadku zamiast taśmy papierowej wygodniejsze będzie użycie popularnej taśmy pakowej.

Nie tylko meble – co jeszcze warto zabezpieczyć na czas malowania?

Podczas remontu i malowania pomieszczeń warto pamiętać, że meble i podłoga to nie jedyne elementy, które powinny być chronione przed zabrudzeniem farbą. Konieczne będzie również bardzo dokładne zabezpieczenie okien i drzwi. Czyszczenie szyb może bowiem doprowadzić do ich porysowania, a usuniecie farby z ram okiennych i uszczelek często jest trudne i pracochłonne, w dodatku niesie ze sobą ryzyko ich uszkodzenia.

Do oklejenia okien i drzwi najlepiej również użyć folii malarskich oraz odpowiednich taśm. Warto pamiętać, żeby bardzo starannie okleić wszystkie miejsca, w których rama czy ościeżnica styka się z malowaną ścianą. Precyzyjne umieszczenie taśm będzie gwarancją, że nie zabrudzimy ram, a jednocześnie nie pozostawimy nieestetycznych niedomalowań.

Nieco problemów sprawia zwykle zabezpieczenie drzwi do malowanego pomieszczenia, ponieważ muszą one być wykorzystywane do wchodzenia i wychodzenia podczas prac. Najlepszym rozwiązaniem będzie demontaż skrzydła i pozostawienie samej ościeżnicy. Dobrą metodą zabezpieczenia będzie wykonanie specjalnej kurtyny z dwóch doklejonych na zakładkę kawałków folii. Dzięki temu nie będzie problemów z przejściem, a farba nie zachlapie niczego, co znajduje się poza malowanym wnętrzem.

Jeśli do malowania nie demontujemy gniazdek elektrycznych i włączników nie można zapomnieć o ich bardzo precyzyjnym zaklejeniu. Podobnie należy postąpić ze wszystkimi innymi pozostawianymi elementami, np. listwami przypodłogowymi czy częściami ścian wykończonymi innymi materiałami, np. okładziną ceramiczną, kamieniem naturalnym czy drewnem.

Przy zabezpieczaniu przedmiotów pozostawianych w pomieszczeniu na czas remontu trzeba pamiętać o tym, by nie pozostawiać żadnych szczelin. Dotyczy to zarówno oklejania taśmą, jak i przykrywania folią. Dobrym pomysłem będzie sklejenie ze sobą folii pokrywających podłogę i zabezpieczających meble. Warto pamiętać, że chlapiąca farba może wnikać w szczeliny, a podczas prac łatwo o przypadkowe przesunięcie czy odchylenie  osłony.

śr. ocena 0 / głosów 0