Ogrzewanie podłogowe

Jak dobrać podłogę na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Eliminuje konieczność montażu grzejników, podnosząc tym samym estetykę pomieszczenia. Zwiększa komfort cieplny, poprzez korzystny rozkład temperatury. Kluczową kwestią, mającą wpływ na praktyczność instalacji cieplnej, jest właściwy dobór podłogi. To od jej rodzaju w dużej mierze zależy efektywność naszego ogrzewania. Czym zatem kierować się przy wyborze podłóg do ogrzewania podłogowego?

Które podłogi sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym?

Jeszcze do niedawna ogrzewanie podłogowe instalowano najczęściej w łazience, kuchni czy korytarzu. W tych pomieszczeniach posadzki wykańczano płytkami kamiennymi lub ceramicznymi. Materiał ten jest łatwy w konserwacji, a poza tym doskonale przewodzi ciepło, co jest decydującym parametrem przy wyborze podłogi do ogrzewania powierzchniowego. Jednak postęp technologiczny znacząco zmodyfikował materiały uważane do tej pory za nieodpowiednie do zastosowania z ogrzewaniem podłogowym. W tej grupie znalazły się m.in. podłogi drewniane. Jak wyjaśnia specjalista z firmy Giełda Parkietów oferującej nowoczesne podłogi drewniane:

Tradycyjnego parkietu czy desek podłogowych nie poleca się do zastosowania z ogrzewaniem podłogowym. Główną przesłanką jest fakt, że najczęściej powstają one z litego drewna, a ono słabo przewodzi ciepło. Poza tym działanie podwyższonej temperatury negatywnie oddziałuje na strukturę drewna, powodując jego pękanie. Zjawiska takie nie mają miejsca w przypadku nowoczesnych parkietów i desek podłogowych wykonanych z drewna klejonego warstwowo. Technologia jego produkcji pozwala na uzyskanie trwałych wyrobów o dobrych parametrach przewodzenia cieplnego. Charakteryzują się one wytrzymałością i elastycznością. Dzięki czemu produkty takie mogą z powodzeniem być stosowane przy ogrzewaniu podłogowym. Warto również zwrócić uwagę, że ich wierzchnia warstwa z drewna litego przystosowana jest do lakierowania, olejowania czy cyklinowania.

Na co zwracać uwagę przy wyborze podłogi do ogrzewania podłogowego?

Dokonując wyboru podłogi, pod którą ma być zastosowane ogrzewanie podłogowe, należy pamiętać o kilku kwestiach. Pierwsza dotyczy jej grubości. W przypadku parkietów i desek warstwowych optymalna zalecana grubość to 8 – 15 mm. Kolejna sprawa to ułożenie podłogi. Jeśli wybierzemy parkiet warstwowy, to do jego przyklejenia najlepiej użyć kleju wysoko elastycznego odpornego na podwyższoną temperaturę. Pozwala on na montaż parkietu bez obaw o jego odklejenie pod wpływem działającego ogrzewania. Nowoczesne wyroby z drewna klejonego warstwowo wpłynęły także na zmianę dotychczas obowiązujących trendów architektonicznych. Coraz więcej osób wykorzystuje parkiet lub deski warstwowe w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy przedpokój, a nawet łazienka. Wszystko za sprawą ich wysokiej odporności na wilgoć uzyskiwanej poprzez zastosowanie impregnacji odpowiednimi preparatami.

śr. ocena 0 / głosów 0