panele podłogowe a kolor ścian

Jak dobrać kolor ścian do paneli podłogowych, aby ze sobą współgrały?

Panele podłogowe to obecnie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań, jeśli chodzi o pokrycie podłogi. Na rynku znajdziemy dziś panele w różnych odcieniach, ale na jakie się zdecydować i jak dobrać takie, które najlepiej będą pasowały do pozostałych elementów dekoracyjnych w domu lub mieszkaniu? W artykule wyjaśniamy, jak dopasować kolor paneli podłogowych do koloru ściany, aby nie żałować.

Jaki kolor ścian do ciemnej podłogi?

Dobierając odcień paneli do koloru ścian najlepiej jest kierować się zasadą kontrastu. To znaczy – do ciemnych paneli warto wybrać farbę w jasnym odcieniu i na odwrót. Takie podejście jest dość bezpieczne i trudno w ten sposób popełnić aranżacyjną gafę. W katalogach wnętrz oraz na stronach internetowych znanych marek architektonicznych można natomiast znaleźć propozycje odbiegające od tej reguły, które prezentują się znakomicie. Jak to się dzieje? Opisana wyżej zasada nie jest sztywną regułą i jedyną słuszną możliwością. Trzeba jednak pamiętać, że aranżacji takich oryginalnych wnętrz podejmują się specjaliści. Jeśli zatem chcemy zaryzykować i zależy nam na ciemnym odcieniu paneli i podobnym kolorze ścian, skorzystajmy z porady stylisty wnętrz.

Jaki kolor ścian do jasnej podłogi?

O wiele łatwiej jest dopasować kolor ścian do jasnych paneli. Do tych z imitacji lub prawdziwego drewna świerkowego lub sosnowego zaleca się dobierać białe ściany, co podkreśli naturalny wygląd podłogi. Podobna zasada raczej nie sprawdzi się w przypadku paneli w odcieniu szarości. To ostatnio bardzo popularny model, który niestety rzadko jest dobrze dopasowany do aranżacji w mieszkaniach. Wbrew pozorom, szare panele najpiękniej odznaczają się przy ścianach w mocnym odcieniu. A co z pozostałymi kolorami desek podłogowych o pośrednim kolorze? W tej kwestii mamy nieco większą dowolność i zazwyczaj takie deski dobrze komponują się z większością farb czy efektów dekoracyjnych na ścianach.

Odcień paneli a pozostałe elementy wystroju

Jak podpowiadają specjaliści od wystroju wnętrz – odcień paneli należy dobrać nie tylko do ścian, ale również do reszty wyposażenia, a przede wszystkim do mebli. Na szczęście nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy, że będziemy się kierować opisaną już zasadą kontrastu. Do jasnej podłogi i ścian, wybieramy ciemniejsze obicia mebli i na odwrót. Wiele mogą też zmienić inne elementy dekoracyjne w pomieszczeniu, jak np. zasłony czy dywany. Wybierając panele należy zawsze przemyśleć to, jak chcemy zaaranżować wnętrza, a jeśli musimy dopasować je do istniejącego wyposażenia – zadbajmy o stylistyczną spójność całego wystroju. O poradę można również zapytać pracowników sklepu, w którym chcemy zakupić panele lub w firmach oferujących asortyment wykończeniowy. Jedną z takich firm działających na terenie Świdnicy jest Salon dekoracji wnętrz mDekor.

śr. ocena 0 / głosów 0