Brama przesuwna

Jak dobrać bramę do ogrodzenia?

Brama to nieodłączny element ogrodzenia na każdej posesji. Nawet jeśli sami nie posiadamy i nie zamierzamy posiadać samochodu, powinniśmy pomyśleć o jej zamontowaniu – bardzo ułatwi nam to życie kiedy będziemy planowali wprowadzić na teren posesji jakiś pojazd lub przenieść na ten teren jakiś większy obiekt. Jednocześnie warto bardzo dobrze przemyśleć swój wybór. O czym pamiętać przy wyborze bramy?

Estetyczna spójność z ogrodzeniem

Naturalnie jesteśmy wzrokowcami – wzrok jest dla nas najważniejszym zmysłem, to za jego pośrednictwem zbieramy najwięcej informacji o świecie. Dlatego planując zakup bramy ogrodzeniowej powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę czy jej estetyka koresponduje z estetykę całej reszty ogrodzenia. Nie musi ona być wykonana z identycznych materiałów i z wykorzystaniem tych samym motywów – istotne jest, żeby zachować pewną estetyczną spójność. I tak na przykład do murowanego, obłożonego klinkierem i wypełnionego sztachetami z drewna ogrodzenia raczej nie powinniśmy kupować bramy wykonanej z paneli metalowych lub z tworzywa sztucznego. Odwrotnie – do nowoczesnego, minimalistycznego ogrodzenia raczej nie będzie pasować brama z artystycznie kutymi ornamentami.

– Zdajmy się raczej na trzeźwy osąd, niż własny gust i trendy – radzi przedstawiciel firmy Indesta pamiętajmy, że moda zmienia się szybko, a raz zakupiona brama będzie z nami przez wiele lat.

Brama a dom i najbliższa okolica

Podobnie jak i ogrodzenie, również i brama powinna swoim wyglądem korespondować z architekturą domu oraz stylem zagospodarowania posesji. Musimy więc zastosować się do podobnych wymogów, jak te opisane powyżej – brama nie może być obiektem samym w sobie, ale elementem większej, spójnej całości. Decydując się na bramę warto również rozejrzeć się po okolicy, w której zbudowaliśmy dom. Jeśli zauważymy, że sąsiedzi stosują się do pewnego wzoru, dobrze będzie jeśli i my się do niego zastosujemy.

Sposób otwierania bramy

Drugim istotnym przy wyborze bramy czynnikiem jest sposób jej otwierania – w dużej mierze decyduje to o jej funkcjonalności. Do wyboru mamy kilka różnych rozwiązań – bramy jednoskrzydłowej, dwuskrzydłowe oraz przesuwne. Elementy osadzone na zawiasach powinny zawsze otwierać się do środka, nigdy na zewnętrz posesji – jest to wymóg prawny, do którego musimy się dostosować. Każde z dostępnych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Bramy skrzydłowe wymagają miejsca w głębi posesji, byśmy mogli je w pełni otworzyć, a im szersza brama, tym więcej potrzebnej przestrzeni. Bramy przesuwne to dobre rozwiązanie na posesjach, gdzie nie ma dość miejsca między ogrodzeniem a garażem, jednak decydując się na takie rozwiązanie musimy pamiętać o zapewnieniu przestrzeni wzdłuż ogrodzenia.

śr. ocena 0 / głosów 0