podłoga drewniana

Jak dbać o podłogi z drewna?

Drewniane podłogi stanowią piękny element dekoracyjny wnętrza. Ich zachowanie w idealnym stanie wymaga odpowiedniej, regularnie przeprowadzanej pielęgnacji. Nie są to jednak czynności wymagające ani bardzo kosztowne. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad i pilnować ich na co dzień. Co warto wiedzieć? Jak postępować, by cieszyć się pięknem podłogi z drewna? Podpowiadamy.

Drewniane podłogi – piękno i łatwość pielęgnacji

Podłoga drewniana wyróżnia się piękną, wręcz niepowtarzalną kolorystyką oraz usłojeniem świadczącym o szlachetności surowca. Jej obecność we wnętrzu wprowadza elegancję, ale też naturalność. Z uwagi na specyfikę drewna, taki typ wykończenia podłogi wymaga przeprowadzania specjalistycznych zabiegów ochronnych i pielęgnacyjnych. Ich wykonywanie nie jest trudne i, co ważne, nie wymaga najczęściej zakupu specjalistycznych środków. Za to ich regularne przeprowadzanie pozwala zyskać piękną podłogę na dłużej. Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem drewnianej podłogi – dowiedz się jak ją pielęgnować.

Jak już wspomniano, najważniejsza jest regularność. Największym wrogiem drewnianych podłóg jest piasek, który wdeptywany rysuje ją, ale też powoduje powstanie wgnieceń. Warto zadbać o systematyczne zamiatanie, odkurzanie, ale też mycie powierzchni. Koniecznie należy stosować preparaty do podłóg drewnianych, które już za kilka złotych dostępne są w każdym markecie. Wybierając odpowiedni środek, warto postawić na te oparte na solach nieorganicznych i detergentach anionowych niejonowych. Dzięki licznym nanocząsteczkom pielęgnowane drewno zyskuje piękny połysk. Ich ogromną zaletą jest również efekt samooczyszczenia, dzięki czemu nie przylegają do niej drobinki kurzu.

Jak od strony praktycznej dbać o podłogę?

Jeśli chcesz, aby Twoja podłoga drewniana przez lata zachowała spektakularny wygląd, poznaj poniższe porady i obowiązkowo wciel je w życie. Do najważniejszych zasad zaliczamy:

  • konieczność umieszczenia wycieraczki przed drzwiami wejściowymi, która pozwala zminimalizować ilość wnoszonego na obuwiu piasku,
  • zabezpieczenie spodów mebli za pomocą filcu i unikanie ich przesuwania po podłodze – niestety takie postępowanie sprawia, że pojawiają się rysy i zmatowienia,
  • umieszczenie pod krzesłami maty ochronnej, szczególnie w miejscach często użytkowanych np. przy biurku czy na stole,
  • unikanie chodzenia po podłodze w butach na obcasie,
  • pilnowanie długości pazurów zwierząt, które powodują zarysowania podłogi,
  • zapewnienie odpowiedniej wilgotności i temperatury powietrza. Zbyt niska bądź wysoka może przyczynić się do powstania szpar i pęcznienia drewna, a w konsekwencji do jego odklejenia od podłoża.

A gdy po latach Twój parkiet straci nieco swój blask i będzie wymagał odświeżenia, wówczas możesz zainwestować w usługi specjalistów od renowacji podłóg drewnianych, takich jak Profest Parkiet. Profesjonalna usługa pozwoli w krótkim czasie doprowadzić drewno do stanu jak tuż po montażu nowej podłogi, co przedłuży jej życie o wiele lat.

śr. ocena 5 / głosów 21