izolacja-cieplochronn

Izolacja ciepłochronna. Z jakich materiałów korzystać?

Obszerna oferta materiałów do izolacji ciepłochronnej sprawia, że trudno zdecydować się na jedno konkretne rozwiązanie. Które spośród dostępnych na rynku wyrobów wybrać, aby spełniały nasze oczekiwania? Poniżej przedstawiamy kilka sugestii.

Pianka poliuretanowa

Pianka poliuretanowa to materiał palny i wodoodporny, nie podlegający korozji biologicznej. Gęstość pozorna pianki oscyluje na poziomie 29-33 kg/m3, dzięki czemu posiada ona dobre właściwości izolacyjne. Sztywna odmiana pianki poliuretanowej – za sprawą zastosowania odpowiednich składników – jest często produkowana jako wyrób samogasnący o zmniejszonej palności.

Do niewątpliwych zalet pianki należy jej wytrzymałość na oleje, smary, rozpuszczalniki oraz rozcieńczone kwasy i zasady. Niestety, poliuretan nie jest uodporniony na oddziaływanie promieni UV, w związku z czym stosowany na zewnątrz, musi być osłaniany przed słońcem.

Pianka poliuretanowa przyjmuje wiele postaci. Możemy ją spotkać w formie płynnej, jako maty, płyty bądź otuliny, a także w charakterze granulowanych odpadów. Materiał znajduje zastosowanie m.in. w izolacjach rurociągów ciepłowniczych, pawilonów, do ocieplania natryskowego domków działkowych, różnych obiektów budowlanych, a także do izolacji w innych gałęziach przemysłowych – komentuje ekspert firmy IzoSerwis, wyspecjalizowanej w wykonywaniu izolacji termicznych dla przemysłu.

Wełna mineralna

Wełna mineralna stanowi jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych. Mieszanka włókien mineralnych i dużej zawartości powietrza (stanowiącej nawet 95% objętości wełny) w świetny sposób zapobiega oddawaniu zgromadzonego ciepła.

Ponadto, wełna to materiał niepalny, oznaczany najwyższymi klasami odporności na ogień – A1 i A2 w siedmiostopniowej skali europejskiej. Nie rozprzestrzenia ognia, topi się prawie bez wydzielania dymu. Do innych zalety wełny mineralnej należą dobra izolacyjność akustyczna oraz paroprzepuszczalność.

Podobnie jak pianki poliuretanowe, wełna może przyjmować formę mat, płyt bądź otulin. Znajdują one zastosowanie przy ocieplaniu niemal wszystkich elementów budynków – od podłóg, aż po dach – dodaje przedstawiciel IzoSerwis.

Materiały krzemianowo-wapniowe

Materiały krzemianowo-wapniowe wytwarza się w sposób syntetyczny, choć ich wiodące składniki – piasek kwarcowy i wapno – mają pochodzenie naturalne. Krzemian wapnia powstaje pod wpływem podwyższonej temperatury i pod ciśnieniem – w tzw. autoklawie.

Wyroby krzemianowo-wapniowe utożsamia się błędnie z gipsem. W rzeczywistości, różnice między oboma materiałami są dość wyraźne. Gips zachowuje wrażliwość na wilgoć, a także ulega dekompozycji w stosunkowo niskich temperaturach. Do rozkładu krzemianów wapnia potrzeba natomiast o wiele wyższej temperatury – co najmniej 1350°C. Krzemiany przyjmują więc de facto charakter wysokotemperaturowych materiałów izolacyjnych, ognioodpornych i niepalnych – informuje specjalista IzoSerwis.

Płyty krzemianowo-wapniowe doskonale sprawdzają się jako elementy izolacyjne konstrukcji ścian i kominów. Materiał dobrze reguluje wilgotność i pomaga w zatrzymywaniu ciepła, zapewniając odpowiedni, przyjazny mikroklimat pomieszczeń.

Inne materiały

Oczywiście, wspomniane powyżej przykłady nie wyczerpują tematu materiałów do izolacji ciepłochronnej.

W sprzedaży znajdziemy też szereg innych wyrobów o doskonałych właściwościach cieplnych. Wymieńmy chociażby wszelkiego typu pianki krylaminowe, wyroby z włókna celulozowego, zaprawy murarskie, lekkie kruszywa sztuczne, a nawet granulaty z… lawy wulkanicznej – podsumowuje ekspert IzoSerwis.

śr. ocena 4.8 / głosów 5