impregnacja-drewna

Impregnacja więźby dachowej z drewna. Jak to zrobić?

Drewniana więźba to kluczowy element dachu, dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniu jej. Aby była skuteczna przyda się do tego impregnat do drewna, który skutecznie ochroni więźbę m.in. przed wodą, grzybami, owadami i ogniem. W jaki sposób impregnuje się drewno? Dowiedz się, jaka metoda będzie najlepsza (np. natrysk bądź malowanie), a także o czym należy pamiętać podczas impregnacji, aby była skuteczna i bezpieczna.

W jaki sposób impregnuje się więźbę?

Impregnacja więźby dachowej chociaż nie jest skomplikowanym zadaniem, to jednak, by była skuteczna i poprawna, wymaga znajomości kilku zasad oraz posiadania odpowiednich umiejętności, dlatego najlepiej, gdy wykonywana jest przez specjalistę. Do impregnacji drewna stosuje się 3 metody: malowanie lub natrysk, ciśnieniową lub zanurzeniową. Jednak ze względu na szybkość, skuteczność oraz możliwość wykonania jej samodzielnie, do najpopularniejszych zalicza się malowanie i natrysk. W tej metodzie wykorzystuje się płynny impregnat do drewna więźby oraz pędzel lub agregat malarski. Przed rozpoczęciem pracy należy jednak przygotować roztwór 10% (5 kg środka rozpuścić w 45 l wody). Dopiero teraz można nanieść płyn na drewno – najlepiej 1 lub 2 razy. Podczas impregnacji istotnym jest, by wilgotność drewna nie przekraczała 28%. Po realizacji zadania należy zadbać o to, by więźba przez 48 godzin była chroniona przed deszczem. Malowanie lub natrysk to metoda, która sprawdza się, gdy chce się zabezpieczyć tylko powierzchnię, np. w przypadku, gdy więźba jest już zbudowana. Ten sposób nie sprawdzi się, jeśli impregnacja ma dotrzeć do głębszych partii drewna.

O czym pamiętać podczas impregnacji, aby była skuteczna i bezpieczna?

Przed rozpoczęciem impregnacji drewna więźby, warto dokładnie sprawdzić, czy jest czysta. Dodatkowo, należy również zobaczyć, czy drewno jest zdrowe tj. nie ma zacieków, przebarwień, dziur itp. – podkreśla specjalista z firmy Bowit z Krakowa. 

Ponadto, aby impregnacja była skuteczna, drewno musi być suche. Jeśli użyje się impregnatu do wilgotnego drewna, może to powodować jego szybsze pękanie. Warto również podkreślić, że kolejna warstwa płynu może być naniesiona dopiero, gdy pierwsza powłoka całkowicie wyschnie. Dodatkowo, pierwsza z nich może być grubsza, a każda kolejna cieńsza. Skuteczna i szybka impregnacja wykonywana jest także w temperaturze pomiędzy 5 a 30°C. Podczas impregnacji warto także pamiętać o bezpieczeństwie osoby wykonującej ją i zachowaniu zasad BHP. Trzeba mieć na uwadze, że impregnat do drewna działa drażniąco na oczy i skórę oraz może powodować uczulenia.

śr. ocena 5 / głosów 5