Ile kosztuje budowa domu z drewna?

Domy z drewna pojawiają się w Polsce coraz częściej już nie tylko jako domki letniskowe przeznaczone do spędzania w nich urlopu. Obecnie powstają także całoroczne domy drewniane, które solidnością nie ustępują tym tradycyjnym murowanym. Wiele mówi się o niskich kosztach budowy domu z drewna. Czy tak rzeczywiście jest? Dowiedz się, ile kosztuje postawienie drewnianego domu, w którym spędzisz cały rok!

Przykładowe ceny domów z drewna

Przejdźmy od razu do konkretów, czyli do cen realizacji! Zaczerpniemy je z materiałów udostępnianych przez firmę Eko Architektura, która specjalizuje się w projektowaniu i wykonywaniu domków i domów drewnianych – od domków dla dzieci po pełnowymiarowe domy całoroczne.

Zacznijmy od niewielkiego, ale sprytnie rozplanowanego metrażu – niespełna 36 m2. Właśnie taką powierzchnię oferuje projekt Otwock AN3. Jest to całoroczny dom parterowy z izolacją, która zapewnia komfort termiczny i niskie zużycie energii. Materiały izolacyjne nie przekraczają współczynnika przenikania ciepła U = 0,3 W/ (m2K). Dom składa się z salonu, kuchni i dwóch sypialni. To doskonałe rozwiązanie dla pary, małej rodziny lub jako inwestycja w całoroczny dom wypoczynkowy na wynajem!

Ile kosztuje taki dom? Jego cena to 83 800 zł brutto. Obiekt jest wykończony pod klucz, a powstaje w około tydzień, maksymalnie dwa!

Sięgnijmy po coś z wyższej półki – dwukondygnacyjny drewniany dom energooszczędny Radlin AN4 o powierzchni blisko 78 m2, którą rozszerza ponad 17-metrowy zadaszony taras. Brzmi kosztownie, prawda? Taki dom z drewna można mieć za 239 000 zł! Dom będzie odpowiedni nawet dla licznej rodziny, a wykonanie w standardzie energooszczędnym pozwoli cieszyć się rosnącymi oszczędnościami rok po roku. Kusząca jest także nowoczesna bryła tej konstrukcji oraz fakt, że jej minimalistyczny charakter jest przełamany naturalnym ciepłem drewna. Użyty materiał jest odpowiedni dla alergików – nasączone żywicą drewno drzew iglastych ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a właściwości elektrostatyczne sprawiają, że kurz się nie unosi. W takim domu żyje się nie tylko ekonomicznie i ekologicznie, ale też zdrowo.

Dlaczego domy z drewna są tańsze?

Niektórzy w niskich cenach domów z drewna doszukują się podstępu, wychodząc z założenia, że to, co tanie, musi być niskiej jakości. W przypadku drewnianych domów niewielkie koszty budowy wynikają z zupełnie czego innego!

Domy drewniane powstają z prefabrykatów. To znacząco skraca czas pracy. Pełnowymiarowy dom całoroczny powstaje w dwa tygodnie, a na placu budowy nie ma wielu osób. Nie muszą też one mieć bardzo wysokich kwalifikacji. Szybka i lekka praca to oszczędność na robociźnie.

W przypadku domów drewnianych zużywa się mniej materiałów spajających i wykończeniowych. Drewno łączy się przy użyciu mechanicznych mocowań, a nie zaprawy. Stosuje się też mniej elementów metalowych, np. prętów. Drewniane ściany są estetyczne – nie ma potrzeby kosztownego wykańczania elewacji.

śr. ocena 4.8 / głosów 6