Glass Compass, czyli jak dobrać szyby pod względem bilansu energetycznego?

Wybór odpowiednich szyb do naszego domu czy mieszkania pozwoli nam na oszczędności na ogrzewaniu w sezonie zimowym oraz na komfort cieplny w sezonie letnim. W zależności od tego, w które strony świata skierowane są okna, możemy potrzebować szyb o różnym bilansie energetycznym. Pomoże nam w tym prosta aplikacja, która nie tylko określi kierunki, ale także zasugeruje najbardziej optymalne rozwiązania.

Aplikacje na komórkę są niezwykle przydatne i mogą pomóc nawet w najbardziej skomplikowanych czynnościach, takich jak na przykład budowa domu czy remont mieszkania. Dzięki aplikacji ClimatopFamily Compass możemy nie tylko w łatwy i szybki sposób określić strony świata, do których skierowane są nasze okna, ale również sprawdzić ile zaoszczędzimy na ogrzewaniu wybierając odpowiednie szyby. O działaniu aplikacji opowie specjalista z firmy Plastixal.

Energooszczędność i komfort

Wysokie parametry izolacyjne szkła pozwalają na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem czy oświetleniem. Izolowane szkło pozwala na zatrzymywanie ciepła wewnątrz, a tym samym mniejsze nakłady potrzebne do ogrzewania. Przyczynia się to nie tylko do zmniejszenia rachunków, ale również do ograniczenia emisji CO2.

Dzięki uwzględnieniu parametrów geograficznych, takich jak lokalizacja czy usytuowanie domu lub mieszkania oraz wielkości okien (a w konsekwencji zastosowanie odpowiedniego przeszklenia)   może zwiększyć wartość oszczędności. Nie musimy również rezygnować z komfortu – dzięki zamontowaniu odpowiednich szyb zachowamy komfort cieplny wewnątrz nawet w czasie letnich upałów. Rzadsze używanie klimatyzacji latem to kolejne oszczędności.

Korzystanie z aplikacji

Aplikacja jest niezwykle prosta w obsłudze i intuicyjna. Posiada polskie menu, także z jej obsługą poradzi sobie każdy. W parametrach możemy wybrać podwójną lub potrójną szybę, rodzaj ogrzewania, z którego korzystamy, powierzchnię użytkową domu lub mieszkania, a także korzyści, które chcemy określić. Komfort letni określa w jakim stopniu możemy ograniczyć przegrzewanie pomieszczeń, natomiast komfort zimowy przedstawia możliwe oszczędności.

Aplikacja wskazuje nam następnie kompas, dzięki któremu możemy określić kierunki świata, na które wychodzą nasze okna. W dodatkowych parametrach możemy także zmienić wielkość okien, ponieważ bilans energetyczny zależy również od ich powierzchni. Uzyskujemy również informację o oszczędnościach na kosztach ogrzewania oraz zaoszczędzonej wodzie czy dwutlenku węgla.

Należy jednak pamiętać, że aplikacja jest wyłącznie narzędziem symulacyjnym i do wyboru optymalnego szkła należy wziąć pod uwagę również inne parametry, takie jak zacienienie czy kształt domu. Jest to jednak doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy zorientować się w możliwościach szyb pod względem bilansu energetycznego.

śr. ocena 5 / głosów 5