ksztaltki-wentylacyjne

Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w kształtki wentylacyjne?

Kształtki wentylacyjne są niezbędnym elementem każdego systemu wentylacyjnego. To właśnie dzięki nim możliwe jest połączenie wszystkich poszczególnych elementów systemu, rozdzielenie przepływającego przez nie powietrza czy zmiana biegu przewodów. Zastosowanie odpowiednich kształtek w dużej mierze decyduje o wydajności całego systemu, dlatego dokonując ich zakupu należy wybrać odpowiedniego dystrybutora.

Charakterystyka systemów wentylacyjnych

System wentylacyjny zbudowany jest z wielu komponentów, ale kręgosłupem całej instalacji są przewody wentylacyjne wykonane w zdecydowanej większości przypadków z blachy. W zależności od potrzeb i możliwości, zarówno powierzchniowych, jak i budżetowych, stosuje się przewody okrągłe i prostokątne. Przewody okrągłe (rury spiralne, zwane też często „spiro”) produkowane są w standardowych przekrojach. Najbardziej popularne przekroje mieszczą się w granicach od 80 do 1250 mm.- Istnieje możliwość wykonania większych przekrojów, ale przy tego typu potrzebach lepiej zdecydować się na przewody prostokątne, które wykonywane są zawsze na zamówienie, pod konkretne wymiary.

Rodzaje kształtek wentylacyjnych

Aby stworzyć sprawnie działający system wentylacyjny rury spiralne i kanały prostokątne potrzebują „wsparcia”. Przewody wentylacyjne trzeba ze sobą połączyć, często zakręcić ich bieg, rozdzielić przepływające w nich powietrze, zredukować z większej średnicy do mniejszej, czy chociażby w jakiś sposób zakończyć. Do tego właśnie służą kształtki wentylacyjne. Tym ogólnym pojęciem określa się całą grupę blaszanych elementów, tj. nyple, sztucery, zaślepki, trójniki, redukcje, mufy, króćce, trójniki… Występują w wielu wymiarach, są okrągłe lub prostokątne, mogą być wyposażone w uszczelkę, a także wykonane z różnego rodzaju blachy.

Wybór sposobu uszczelniania szwów kanałów decyduje o klasie szczelności, na jaką się zdecydujemy, a którą możemy zweryfikować u producenta lub dystrybutora – informuje doradca z Hurtowni wentylacji HTS w Warszawie.

W normach dotyczących szczelności przewodów wentylacyjnych wyróżnione są cztery klasy, oznaczone kolejnymi literami alfabetu: A, B, C, D. Przy czym klasa szczelności D wymagana jest w specjalnych przypadkach (szczególnie w instalacjach o wysokich wymaganiach higienicznych lub o specjalnych wymaganiach pod względem oszczędności energii).

Sklep ogólnobudowlany czy hurtownia wentylacyjna?

Zapewne niektóre z kształtek można znaleźć w ogólnobudowlanych sklepach. Najczęściej jednak wybór wielkości czy średnicy jest mocno ograniczony. Często też bywa, że produkowane są w warunkach, gdzie ważniejszy od jakości jest aspekt ekonomiczny, a normy nie zawsze są przestrzegane. Przewody i kształtki wentylacyjne to podstawa każdej instalacji wentylacyjnej – warto zadbać o ich niezawodność. Hurtownie specjalizujące się w branży HVAC współpracują bezpośrednio z producentem. Są zatem w stanie dostarczyć kształtki idealnie dopasowane do potrzeb klienta.

Kupując kształtki warto zwrócić uwagę na rodzaj blachy z jakiej zostały wykonane. Najczęściej stosuje się blachę ocynkowaną, czarną i kwasoodporną. Doświadczony specjalista podpowie, która najlepiej odpowiadać będzie naszym potrzebom. Trzeba też pamiętać o tym, że z reguły kształtki o powierzchni do 1 m2 wyceniane są, jak kształtki o pow. 1 m2. Wynika to z faktu, że do ich wyprodukowania korzysta się z takiego samego arkusza blachy, jak w przypadku większych, ponadmetrowych powierzchni. Dla bardziej wymagających obiektów istnieje możliwość pomalowania kształtek na każdy możliwy kolor z palety RAL.

śr. ocena 5 / głosów 3