Gazowe kotły kondensacyjne – Oszczędność i bezpieczeństwo

Gaz to bardzo popularne paliwo do ogrzewania domu – dostarcza bardzo dużo energii cieplnej, a przy tym jest stosunkowo tani. Efektywność jego spalania możemy znacząco podnieść wykorzystując nowoczesne kotły kondensacyjne.

Czym są kotły kondensacyjne?

Kotły kondensacyjne to urządzenia, które pozwalają w maksymalnym stopniu wykorzystać paliwo do ogrzewania budynku. Wyposażone są one w wykonane z nierdzewnej stali szlachetnej wymienniki ciepła, których zadaniem jest schłodzenie pary wodnej tak, by uległa ona skropleniu i oddała swoją energię cieplną. Ta dodatkowa dawka ciepła zostaje wykorzystana do zasilenia systemu grzewczego budynku.

Zalety kotłów kondensacyjnych

Najważniejszą zaletą kotłów kondensacyjnych jest opisana wyżej wysoka wydajność. Dzięki odzyskaniu ciepła, które w zwykłych kotłach ulatuje do atmosfery wraz ze spalinami, możliwe jest znacznie zwiększenie efektywności spalania gazów – dochodzi ona nawet do 110%. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia finansów – kotły kondensacyjne wymagają znacznie mniej paliwa, niż kotły tradycyjne do ogrzania pomieszczenia o takiej samej kubaturze. Krótko mówiąc: inwestując w kotły kondensacyjne przyczyniamy się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Nie jest to oczywiście jedyna zaleta tych urządzeń. Do pozostałych należą:

  • Wysoki poziom bezpieczeństwa – kotły kondensacyjne posiadają zamkniętą komorę spalania, a przewody powietrzno-spalinowe doprowadzane są do urządzenia odpowiednim przewodem, wyprowadzonym na zewnętrz budynku. Dzięki temu nie ma ryzyka, że spaliny z gazu przedostaną się do wnętrza domu.
  • Automatyczne sterowanie – kocioł sterowany jest automatycznie i może współpracować z urządzeniami takimi jak regulator pogodowy, który dostosuje poziom ogrzewania domu do warunków atmosferycznych. Niektóre urządzenia możemy dodatkowo sterować za pomocą smartfona poprzez aplikacje mobilne.
  • Montaż – kocioł kondensacyjny można umieścić w pomieszczeniach innych niż kotłownia, np. w kuchni albo łazience. Dzięki temu sprawdzą się również w mniejszych domach, w których nie ma miejsca na kotłownię.
  • Niższe koszty budowy domu – jeśli zdecydujemy się na kocioł kondensacyjny, możemy zrezygnować z budowy komina, gdyż przewody powietrzno-spalinowe można wyprowadzić bezpośrednio przez ścianę budynku na zewnętrz.
  • Ogrzewanie podłogowe – kotły kondensacyjne bardzo dobrze współpracują z ogrzewaniem podłogowym, które zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniach.

Producenci kotłów kondensacyjnych, np. firma Viessmann posiada w swojej ofercie produkty o odmiennych parametrach, w tym kotły kompaktowe, wyposażone w wbudowany zasobnik wody użytkowej. Dzięki temu zróżnicowaniu z łatwością znajdziemy w ofercie rynkowej model odpowiedni do naszego domu.

śr. ocena 5 / głosów 2