Folie budowlane w pracach remontowo-budowlanych

Folia budowlana znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Stanowi ona podstawę przy większości prac remontowych, jak i budowlanych. Przeważnie jest produkowana ze specjalnego tworzywa sztucznego – polietylenu, oraz dostępna jest w różnych grubościach i kolorach. W zależności od rodzaju wykonywanych przez nas prac możemy wybrać folie o różnych właściwościach. Do czego dokładnie służy folia budowlana, jakie są jej rodzaje oraz zastosowanie?

Podział i zastosowanie folii budowlanych

Folie budowlane dzielą się na ochronne, czyli zabezpieczające przed zabrudzeniami, cieczami i kurzem oraz izolujące, które mają za zadanie odseparować daną powierzchnię lub pomieszczenie od innych obiektów, narzędzi czy przedmiotów. Folie budowlane mogą być wykonane z tworzywa transparentnego lub czarnego, nieprzepuszczającego światła. Wykorzystywane są nie tylko w budownictwie, ale również przy wykańczaniu wnętrz i wszelkich remontach.

Folie budowlane najczęściej są wykorzystywane do wykonywania hydroizolacji i warstwy przeciwwilgociowej. Używane są w miejscach, gdzie istnieje duże ryzyko, przedostania się wody do wnętrza budynku, co może spowodować osłabienie konstrukcji, doprowadzając do zniszczeń i rozwoju pleśni i grzybów – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Luskar, która posiada kilka składów materiałów budowlanych pod Krakowem.

Folia budowlana jest idealna, jako zabezpieczenie fundamentów, ścian fundamentowych i konstrukcji drewnianych przed wiatrem, deszczem i słońcem. Wykorzystuje się ją także przy układaniu podłóg, montażu okien do uszczelniania połączeń, jako warstwę izolacyjną przy dociepleniach czy do pokryć dachowych. Odpowiednie zabezpieczenie powierzchni dachu czy posadzek jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku jeszcze niedokończonej budowy, która musi mieć czas na wyschnięcie.

Folia budowlana jest bardzo przydatna przy pracach remontowych, kiedy to możemy zabezpieczyć podłogi i meble przed ich zabrudzeniem, np. w sytuacji, gdy zmieniamy kolorystkę wnętrz. Aby skutecznie zamontować foliowe zabezpieczenia, wystarczy użyć taśmy klejącej, która dokładnie przytrzyma folię w jednym miejscu. Z uwagi na szerokie zastosowanie folii, często używane są także w życiu codziennym do pakowania i przewożenia towarów.

Jakie właściwości powinna spełniać folia budowlana?

Folie wykorzystywane w pracach budowlanych muszą posiadać określone właściwości. Bardzo ważne jest, aby wyróżniały się jak najlepszą elastycznością i wytrzymałością, były odporne na rozdzieranie, rozciąganie oraz wykazywały się szczelnością dla pary wodnej. Na rynku dostępne są zarówno grubsze folie, które są atestowane oraz te, które atestu nie posiadają. Czarne folie budowlane posiadające deklarację CE dają gwarancję, że wyrób spełnia zawarte w niej parametry. Natomiast te nieatestowane tych gwarancji nie zapewniają. Ich zaletą jednak jest dużo niższa cena. Firma budowlana wykonująca określone prace, dobiera grubość folii do konkretnych działań, co oznacza, że każda z nich ma swoje zastosowanie, a producent musi zadbać, by była taka, jak określone jest to w parametrach. Ważne, aby folia budowlana była łatwa w montażu oraz chroniła przed czynnikami zewnętrznymi, również tymi pogodowymi. Zdecydowanie jest to produkt, który w dużej mierze przyczynia się do trwałości i solidności wszelkich wykonanych prac budowlanych i remontowych.

śr. ocena 0 / głosów 0