Fachowa obsługa dekarska. Co powinna obejmować?

Zaufany dekarz to dziś bardzo poszukiwany specjalista. Choć oferty na rynku są bardzo rozbudowane, nie zawsze wiadomo, czym dokładnie powinna charakteryzować się dobrze wykonana usługa tego typu. Poszukujesz fachowca z branży dekarskiej i nie wiesz, jakimi kryteriami się kierować? Jak uniknąć rozczarowania? Dowiedz się więcej o tym, jak powinny być poprawnie wykonane usługi dekarskie.

Na czym polegają usługi dekarskie?

Dekarz to rzemieślnik specjalizujący się w kryciu, naprawie i konserwacji dachów. Ponadto zajmuje się również montażem urządzeń służących do odprowadzania wody z powierzchni dachów.

Do pozostałych zajęć dekarza można zaliczyć także montaż okien dachowych (oraz wyłazów i świetlików), montaż rynien i rur spustowych oraz tworzenie termomodernizacji ścian i wykonywanie dachów i stropodachów. Firmy, które zapewniają fachową obsługę dekarską, korzystają również ze specjalistycznych narzędzi i materiałów. Wykonują ponadto profesjonalne przedmiary i obmiary oraz oferują wykończenia poddaszy wraz z dociepleniem pianą poliuretanową lub wełną mineralną.

Uwaga na błędy dekarskie!

Wybór dobrego specjalisty to klucz do sukcesu. Dobrze byś zdawał sobie sprawę z tego, czym grozi zaufanie niedoświadczonej lub niekompetentnej ekipie. Oto lista najczęściej popełnianych błędów:

  • błędy montażowe wynikające z zastosowania niewłaściwych narzędzi (gdy użyto np. narzędzi do blachówki do blachodachówki);
  • niedoróbki na załamaniach połaci, koszach, obróbkach kominów;
  • błędy wynikające z braku odpowiednich kompetencji (gdy wykonawca zabiera się za wykonanie pokrycia, z którym wcześniej nie miał do czynienia);
  • nieprawidłowo wykonane obróbki blacharskie (pas podrynnowy i nadrynnowy, rynny i rury spustowe).

Oczywiście wszystkich tych błędów można uniknąć, wybierając doświadczonego fachowca. Taka decyzja pozwoli Ci zaoszczędzić czas i nerwy.

Jak wybrać dobrego dekarza?

Poszukiwanie dobrego specjalisty nie jest łatwym zadaniem. Jednak podobnie jak w przypadku innych fachowców, także tutaj liczą się: rekomendacja (tzw. poczta pantoflowa) oraz dobre opinie.

Jak wyjaśnia specjalista z firmy Dach Styl w Rykach:

Przed zatrudnieniem dekarza dobrze jest poprosić o zdjęcia z dotychczas wykonanych prac oraz zapytać o dyplom dekarski. Można również skorzystać z usług firmy, która zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów i oferuje różnorodne usługi, których dobrą jakość potwierdzają referencje.

Zwróć również uwagę na specjalizację zatrudnianego dekarza. Jest duża różnica między pracą na dachach zabytkowych a wykonywaniem zleceń na nowoczesnych konstrukcjach. Równie istotny jest materiał samego pokrycia – niektórzy dekarze zajmują się wyłącznie dachami miedzianymi lub tytanowo-cynkowymi, a inni wyłącznie dachami z papy. Warto o to dopytać przed nawiązaniem współpracy.

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług firmy dekarskiej, koniecznie sprawdź, czy dane przedsiębiorstwo figuruje w rejestrach REGON i NIP.

śr. ocena 5 / głosów 5