pompa ciepła

Etapy montażu pomp ciepła

Pompy ciepła to sposób na obniżenie kosztów ogrzewania oraz pozbycie się konieczności uciążliwej obsługi urządzeń spalających węgiel czy drewno. Inwestycja w pompę ciepła będzie nie tylko opłacalna, ale także korzystna dla środowiska naturalnego, ponieważ jej praca nie powoduje emisji szkodliwych substancji, a zużycie prądu w stosunku do uzyskanej ilości energii jest bardzo niewielkie. Niektóre pompy mogą być też użyte do chłodzenia budynku.

Na jakiej zasadzie działają pompy ciepła i jak je dobierać?

Pompy ciepła pracują, pozyskując energię cieplną z otoczenia – jej źródłem może być ziemia, woda lub powietrze. Dzięki wykorzystaniu specjalnego czynnika chłodniczego są one w stanie odbierać ciepło nawet przy zaledwie kilkustopniowej różnicy temperatur, a następnie używając sprężarki zwiększać jego ciśnienie, co prowadzi do wzrostu temperatury do poziomu, jaki jest w stanie ogrzać wodę do 35–55°C. Montaż pompy ciepła może przebiegać w różny sposób w zależności od ich rodzaju. W pompach gruntowych potrzebny będzie wymiennik umieszczany w ziemi poniżej głębokości przemarzania. Może on być poziomy – zajmuje wtedy większą powierzchnię – lub pionowy, co z kolei wymaga prowadzenia wierceń. Prostsza jest instalacja pompy powietrznej, której wymiennik mieści się w urządzeniu nieco większym od klimatyzatora.

W jaki sposób instaluje się pompę ciepła?

Pompa ciepła musi być podłączona do znajdującego się w budynku systemu grzewczego składającego się z ogrzewania płaszczyznowego, czyli popularnej podłogówki lub specjalnych grzejników wyposażonych w rozwiązania zwiększające efektywność przekazywania ciepła mimo niewielkiej powierzchni np. wentylatory wymuszające przepływ powietrza. Wysokotemperaturowe pompy ciepła można też podłączyć do zwykłych grzejników. Firma zajmująca się instalacją, np. MK KlimaGut z Proszowic, musi więc wykonać wszystkie podłączenia hydrauliczne. Najpopularniejsze obecnie powietrzne pompy ciepła składają się z dwóch elementów – jednostki zewnętrznej umieszczanej poza budynkiem oraz jednostki wewnętrznej montowanej w pomieszczeniu kotłowni. Konieczne będzie więc właściwe wybranie miejsca dla jednostki zewnętrznej – najlepiej, gdy znajdzie się ona w pobliżu nasłonecznionej ściany. Liczy się także możliwość odprowadzania kondensatu. Jednostkę wewnętrzną zakłada się tak, by pozostawić dobry dostęp do wszystkich połączeń hydraulicznych. Warto pamiętać, że oba elementy nie mogą być zbytnio oddalone ze względu na określoną ilość czynnika znajdującego się w instalacji pompy. Poza podłączeniem rur łączących jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną oraz ułożeniem zasilania potrzebne będzie też rozmieszczenie czujników – zewnętrznego i wewnętrznego. Ostatnim elementem procedury jest sprawdzenie szczelności układu, wytworzenie próżni, a na koniec rozruch urządzenia.

śr. ocena 0 / głosów 0