komunikacja na dachu

Elementy dachowe ze stali – bezpieczne poruszanie się po dachu

Dach to jeden z ważniejszych elementów budynku, który składa się nie tylko z pokrycia dachowego, ale także dodatkowych akcesoriów. Odpowiadają one za bezpieczną komunikację na dachu podczas przeprowadzania prac modernizacyjnych czy napraw. Zasady poruszania się po dachu i kwestie bezpieczeństwa regulowane są przepisami prawa, dlatego konieczny jest montaż dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Co wchodzi w ich skład?

Zasady bezpieczeństwa na dachu

Projekt dachu musi uwzględniać dodatkowe elementy konstrukcyjne, które umożliwiają bezpieczną komunikację. Szczególnie jest to ważne w przypadku strzelistych dachów, po których poruszanie się jest wyjątkowo trudne.

Rozmieszczenie poszczególnych akcesoriów musi być odpowiednio zaplanowane i uwzględniać parametry dachu, takie jak umiejscowienie komina, okien, wentylacji i włazów. – Elementy dachowe ze stali umożliwiające bezpieczne poruszanie się po dachu muszą zostać zamontowane zgodnie z przepisami prawa – mówi specjalista z firmy K-O Wrocław.
Regulują one wielkość poszczególnych akcesoriów oraz odległość ich rozmieszczenia względem siebie –dodaje. Każdy dach musi zostać wyposażony w elementy zapewniające bezpieczną komunikację bez względu na to, czy chodzi o budynek publiczny czy dom prywatny.

Elementy dachowe do bezpiecznej komunikacji

Na funkcjonalność dachu wpływa rozmieszczenie dodatkowych akcesoriów, które umożliwiają dostęp do jego poszczególnych stref. Elementy dachowe ze stali są przede wszystkim wykorzystywane przez kominiarzy oraz fachowców odpowiedzialnych za naprawy połaci dachowych. W skład takich elementów wchodzą między innymi:

  • ławy kominiarskie – umożliwiające bezpieczny dostęp do komina,
  • stopnie kominiarskie – ułatwiające poruszanie się po dachu,
  • łączniki – stosuje się je w przypadku dużych dachów, gdzie konieczne jest połączenie ze sobą kilku ław kominowych,
  • uchwyty i wsporniki – odpowiadają za stabilne przymocowanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych do dachu.

Dach musi być również wyposażony we włazy oraz okna, które umożliwią przedostanie się na zewnątrz i odpowiadają za wentylację. Wszystkie elementy mogą być dopasowane do kolorystyki i rodzaju dachówek, dzięki czemu nie odznaczają się na powierzchni. Oznacza to, że montaż ław czy stopni kominiarskich nie wpłynie niekorzystnie na architekturę budynku, a zapewni bezpieczeństwo osobom poruszającym się po dachu.

śr. ocena 5 / głosów 1