Na czym to polega?
Idea ogrzewania promiennikiem ciepła opiera się na wykorzystaniu fal elektromagnetycznych. Podczerwień dosłownie penetruje dany obszar, oddziałując na pobliskie przedmioty i osoby. Przegroda pomieszczenia, w której promiennik jest zainstalowany też się nagrzewa, a od niej powietrze, które cyrkuluje doprowadzając do mniejszych różnic między sufitem, a podłogą (~2-5 oC), aniżeli przy ogrzewaniu tradycyjnym konwektorem (~10 oC)
Bezpiecznie dla zdrowia
Promieniowanie podczerwone jest całkowicie bezpieczne i – tak jak naturalne promieniowanie słoneczne – nie szkodzi zdrowiu organizmów żywych. To jednak nie koniec zalet. Minimalizacja cyrkulacji powietrza wpływa na ograniczenie rozprzestrzeniania się pyłów i kurzu. Tym samym, zakup promiennika powinny rozważyć osoby o skłonnościach alergicznych.
W korzystnej cenie
Promienniki ciepła pobierają o wiele mniej mocy, niż zwykłe grzejniki. Mocą 650 W można ogrzać nawet 10-15 m2 pomieszczenia. Oznacza to, że przy prawidłowym użytkowaniu, zapewniamy sobie bardzo niskie roczne koszty eksploatacyjne – około 3-5 zł/m2 miesięcznie przy standardowej zewnętrznej izolacji termicznej. A na pewno zapewnimy sobie niskie koszty izolując odpowiednio cieplnie ściany zewnętrzne od wewnątrz.
Estetycznie i stylowo
Estetyka to jedna z największych zalet paneli podczerwonych. Producenci oferują wiele ciekawych rozwiązań. Za przykład służą promienniki ECOSUN firmy ROTAL, które poza klasycznymi modelami – montowanymi do sufitu jako pojedyncze panele bądź jako część sufitów podwieszanych – są dostępne w formach obrazów malowanych przez artystów malarzy i fotografików na metalowych i szklanych promiennikach. Proponują oni również promienniki akumulacyjne z cegieł kwarcowych, a szczególnie architektom konstrukcji całych ceglanych ścian działowych zapewniając jednoczesne ogrzewanie tym sposobem dwóch pomieszczeń. Dzięki powyższemu i ponad 22 letniej praktyce, jako jedna z pierwszych firm w tym temacie na świecie potwierdzamy opinię o tym ogrzewaniu wydaną przez dr Kosaka z niemieckiej uczelni technicznej w Kaiserlauter. Tego typu promienniki to nie tylko funkcjonalne urządzenia grzewcze, ale też świetne elementy dekoracyjne, nadające pomieszczeniu należytej gracji i stylu.