Drzwi przesuwne. Gdzie można je stosować?

Choć myśląc o drzwiach, zazwyczaj wyobrażamy sobie klasyczne skrzydło na ościeżnicy, nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie. Zwłaszcza w przypadku miejsc o ograniczonej przestrzeni tradycyjne drzwi rozwierane nie zdają egzaminu. W takich sytuacjach warto zdecydować się na montaż drzwi przesuwnych. Co ciekawe, sprawdzą się one zarówno w pomieszczeniach, jak i w charakterze drzwi zewnętrznych.

Drzwi przesuwne wewnętrzne

Stosowanie drzwi przesuwnych we wnętrzach najczęściej dyktowane jest względami praktycznymi. W bardzo małych pomieszczeniach bardzo ważne jest optymalne wykorzystanie każdego skrawka przestrzeni. Jeśli w danym miejscu używanie drzwi z rozwieranym skrzydłem jest utrudnione, można zastąpić je właśnie drzwiami przesuwnymi, które przemieszczają się po szynie wzdłuż ściany, nie wymagają więc tak dużo miejsca.

Stylową odmianą rozwiązania przesuwanego są drzwi typu harmonijka. Takie modele, stworzone z kilku wąskich paneli są nie tylko wygodne i pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, ale są też wyjątkowo eleganckie. Pięknym przykładem mogą być dębowe drzwi harmonijkowe z linii Prestige od producenta stolarki drewnianej Wiktorczyk.

Drzwi przesuwane w pomieszczeniach mogą być wykorzystywane w celu podziału wnętrza i tworzyć swego rodzaju ruchome ściany. Wysoka przegroda, sięgająca od podłogi do sufitu, w elegancki i prosty sposób pozwoli wydzielić strefy funkcjonalne w małym mieszkaniu, a w razie potrzeby – otworzyć jego przestrzeń.

Balkonowe drzwi przesuwne

Skrzydła przesuwne świetnie sprawdzają się także w charakterze drzwi balkonowych. Modele przeznaczone do takich zastosowań zazwyczaj posiadają bardzo duże przeszklenia, w związku z czym są też czasem nazywane balkonowymi oknami przesuwnymi.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku modeli do wnętrz, najważniejszą zaletą balkonowych drzwi przesuwnych jest oszczędność miejsca. W przypadku skrzydeł o bardzo dużych przeszkleniach, nieoceniony jest również walor estetyczny. Takie drzwi pozwalają napełnić pomieszczenia naturalnym światłem, optycznie powiększają powierzchnię mieszkania i zapewniają domownikom widok na balkon lub taras.

Co ważne, modele tego typu umożliwiają nie tylko otwieranie przez przesunięcie skrzydła – nowoczesne drzwi przesuwne na balkon można też uchylać, co ułatwia wietrzenie pomieszczeń. Wybierając model drzwi balkonowych do swojego domu zwróć uwagę na wykorzystane rozwiązania techniczne, materiały i jakość akcesoriów. Wszystko to będzie wpływało na komfort użytkowania drzwi oraz ich poziom bezpieczeństwa.

śr. ocena 5 / głosów 5