Do czego służą zagłębiarki?

Obróbka drewna i innego rodzaju materiałów, czy to w domu, w warsztacie, czy na hali produkcyjnej w profesjonalnym zakładzie, wymaga niezwykłej precyzji, szczególnie w przypadku prac polegających na cięciu. Z tego powodu tak ważne jest zastosowanie wyspecjalizowanych narzędzi, czego przykładem są zagłębiarki. Czym się one charakteryzują, w jaki sposób działają i jakie dokładnie mają zastosowania?

Czym jest i jak działa zagłębiarka?

Zagłębiarkami nazywamy urządzenia służące do precyzyjnego cięcia drewna, ale też innych materiałów, np. laminatu. Cechą charakterystyczną zagłębiarek, odróżniającą je od tradycyjnych pilarek tarczowych, jest możliwość wykonywania cięć wgłębnych, przy czym takie zagłębienia można wykonywać w wybranym miejscu obrabianego materiału, a nie jedynie od krawędzi. Aby zagłębianie tarczy w materiale przebiegało w pełni precyzyjnie, a cięcie odbywało się sprawnie, nowoczesne zagłębiarki wyposażone są w system rozwiązań i akcesoriów wspierających ich pracę. Przede wszystkim funkcjonalność zagłębiarki zależy od użytej tarczy tnącej. Akcesoria te mogą mieć różne średnice, powłoki i ilości zębów, w zależności od potrzeb i rodzaju obrabianego materiału. Precyzję pracy, szczególnie w przypadku długich cięć wzdłużnych, zapewnia system szyn prowadzących. Ciekawym rozwiązaniem, które znajdziemy w zagłębiarkach marki Festool dostępnych np. w sklepie Spectool.pl, jest specjalny, wysuwany przed tarczą klin prowadzący. Ułatwia on ustawienie urządzenia i zapewnia bezpieczne z niego korzystanie. Dokładniejsze cięcie jest również możliwe dzięki obserwacji rysy przy użyciu specjalnego okienka kontrolnego. Dobra zagłębiarka powinna przy tym pozwalać na regulację pracy, umożliwiając np. indywidualne dostosowanie kąta cięcia. Płaska obudowa pozwoli z kolei na zminimalizowanie odstępu między narzędziem a ścianą, przy której wykonuje się cięcie. Oprócz tego, w celu zapewnienia bezpyłowej pracy, nowoczesne zagłębiarki posiadają  przyłącze odkurzacza.

Zastosowania zagłębiarek

Do czego dokładnie przydają się zagłębiarki? Zastosowanie tych narzędzi pozwala na precyzyjną obróbkę materiałów drewnianych i drewnopochodnych, np. desek, listw, szalunków, łat dachowych, elementów parkietów, paneli czy płyt. Oprócz tego urządzenia te wykorzystuje się również do pracy z innymi tworzywami, takimi jak laminat czy płyty gipsowo-włóknowe. Zagłębiarki umożliwiają obróbkę polegającą na wykonywaniu przekrojów wgłębnych, szczelin dylatacyjnych, przycinaniu oraz skracaniu materiałów. Narzędzia te znajdują przy tym zastosowanie zarówno w przydomowych warsztatach, jak również w profesjonalnych zakładach specjalizujących się w kompleksowej obróbce materiałów drewnianych.

śr. ocena 5 / głosów 6