Dlaczego warto zdecydować się na drewnianą elewację?

Drewno ma wiele zalet, dlatego jest to materiał, z którego często wykonuje się elewacje. Dzięki niemu wygląda ona naturalnie oraz bardzo estetycznie. Jakie są jeszcze powody, dla których warto zdecydować się na drewnianą elewację? O tym w poniższym artykule.

Jakie drzewo wybrać?

Trwałe, twarde drewno, a w dodatku odporne na warunki atmosferyczne, dostarcza dąb i modrzew. Alternatywą dla tych gatunków jest świerk lub sosna, ale należy pamiętać, że są one miękkie, mniej trwałe, ale również odporne na czynniki atmosferyczne. Ciekawe efekty kolorystyczne można uzyskać stosując drzewo egzotyczne. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z o wiele większymi kosztami.

Przy wyborze drewna na elewację należy również zwrócić uwagę na ich ciśnieniowe zaimpregnowanie. Można je przeprowadzić samemu za pomocą różnych preparatów, ale lepiej jest zakupić zaimpregnowane już drewno ze względu na stałe narażenie elewacji na wpływ czynników zewnętrznych, takich jak: deszcz, wiatr i promienie słoneczne.

Jakie są zalety zastosowania drewnianej elewacji?

Drewniane elewacje mają wiele pozytywnych cech, które wpływają na komfort oraz bezpieczeństwa mieszkania. Oto kilka z nich:

  • Trwałość – drewniane elewacje są bardzo trwałe. Właściwa pielęgnacja pozwala na około 100-letnią stabilność. Okazuje się zatem, że uzyskanie solidnej powierzchni na długie lata nie jest związane tylko z jej tynkowaniem.
  • Izolacja cieplna – jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala na oszczędność pieniędzy, a także na zwiększenie komfortu użytkowników budynku.
  • Ciekawe efekty dekoracyjne – wiąże się to z estetyką drewna. Do wyboru jest wiele gatunków drzew oraz sposobów ich montażu. Można również łączyć drewno z innymi elementami wykończeniowymi, np. tynkiem lub kamieniem.

Założenie drewnianej elewacji wiąże się również z korzystnym mikroklimatem, co jest związane z łatwym oddawaniem wilgoci, ponieważ drewno ma wysokie właściwości kondensowania pary wodnej – wyjaśnia właściciel rodzinnej firmy Global Biznes, która zajmuje się m.in. sprzedażą desek tarasowych i elewacyjnych z rodzimych i egzotycznych gatunków drewna.

 

śr. ocena 5 / głosów 2