czyszczenie komina

Dlaczego warto regularnie czyścić komin?

Profesjonalne czyszczenie kominów odprowadzających spaliny z kotłów centralnego ogrzewania nie tylko warto, ale trzeba wykonywać regularnie. Wymóg okresowych przeglądów stanu przewodów kominowych nakłada na właścicieli budynków prawo budowlane z 1994 roku.

Obowiązek okresowej kontroli kominów nie jest zasadą wyssaną z palca, ale bardzo istotnym przepisem, który gwarantuje mieszkańcom i użytkownikom budynków korzystających z ogrzewania zasilanego kotłem spalania – przekonuje nasz rozmówca z Zakładu Usług Kominiarskich w Piasecznie.

W przewodach kominowych odkłada się sadza, co jest zupełnie naturalnym efektem użytkowania kotłów c.o. Niestety, niekontrolowany przyrost warstwy sadzy stwarza poważne niebezpieczeństwo.

Niedrożne kanały kominowe

Pierwszym skutkiem nagromadzenia sadzy w przewodach kominowych jest osłabienie ciągu. Z punktu widzenia użytkownika budynku sytuacja jest wciąż niegroźna, natomiast przekłada się na osłabienie możliwości grzewczych instalacji i spadek wydajności kotła, a zatem oznacza dodatkowe koszty w postaci zwiększonej ilości opału potrzebnego do osiągnięcia komfortowej temperatury.

Prawdziwym niebezpieczeństwem jest ewentualność odklejenia się płatu sadzy nagromadzonej w kominie i całkowite zamknięcie odpływu spalin. W sytuacji nieprawidłowego spalania może powstać czad, który cofać się do mieszkania może spowodować wielką tragedię. Jako substancja silnie trująca, bezwonna i trochę lżejsza od powietrza, czad stanowi olbrzymie zagrożenie dla życia.

Pożar sadzy w kominie

Zapalenie sadzy w kominie to powszechnie znany problem, którego można uniknąć właśnie dzięki regularnemu czyszczeniu jego przewodów. Sadza i smoła odkładające się w kominie są palne niemal w takim samym stopniu co węgiel brunatny. Jeżeli doprowadzimy do sytuacji, w której temperatura wewnątrz zanieczyszczonego komina osiągnie choćby 400 stopni, warstwa sadzy zapali się.

Oznacza to pożar na całej wysokości komina – ostrzega ekspert z Zakładu Usług Kominiarskich.

Konsekwencją takiej sytuacji może być nie tylko jego popękanie i zawalenie, ale nawet zajęcie pożarem drewnianych mebli stojących w pobliżu przewodów kominowych czy stropów! Nakłady finansowe przeznaczane na remont lub odbudowę budynku po takim doświadczeniu są nieporównywalne z kosztem profesjonalnego czyszczenia komina.

Jak widać powodów do regularnego dbania o stan przewodów kominowych jest wiele, a obok najważniejszych, czyli ochrony zdrowia i życia ludzi, warto pamiętać o aspekcie ekonomicznym – sprawne ciągi kominowe to oszczędne i bezpieczne ogrzewanie.

śr. ocena 5 / głosów 1