Dlaczego nie można samemu instalować systemów klimatyzacji

Montaż systemu klimatyzacji jest już standardem we współczesnym budownictwie. Obecnie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie jakiegokolwiek biura bez urządzeń klimatyzacyjnych – praca w takim miejscu z sezonie wiosennym i letnim byłaby po prostu niemożliwa. Jednocześnie instalacja takich systemów wiąże się z pewną inwestycją. Jednak zarówno podczas wyboru odpowiednich urządzeń, jak i ich montażu, należy być bardzo ostrożnym w poszukiwaniu oszczędności.

Samodzielny montaż systemu klimatyzacji jest największym błędem, jaki może popełnić właściciel czy administrator budynku – przestrzega nasz rozmówca z łódzkiego przedsiębiorstwa PUCH.

Instalacji urządzeń tego typu może podejmować się wyłącznie przeszkolony specjalista. W przeciwnym razie całe przedsięwzięcie będzie wiązało się nie tylko z poważnymi kosztami, ale także zagrożeniem dla środowiska.

Ostrożnie z czynnikiem chłodniczym

Działanie klimatyzacji opiera się na pracy krążącego w zamkniętym układzie czynnika chłodzącego. W jego charakterze wykorzystywane są gazy, klasyfikowane jako substancje kontrolowane. Oznacza to, że sposób obchodzenia się z nimi jest regulowany prawnie. Przepisy te z kolei stanowią, że do wykonywania instalacji pracujących z czynnikiem chłodniczym niezbędne jest posiadanie odpowiednich certyfikatów.

Osoby zajmujące się montażem klimatyzacji muszą więc przejść specjalistyczne szkolenia. Dzięki nabytej w ten sposób wiedzy, potrafią dokładnie oszacować ilość czynnika potrzebną do pracy danego systemu, a także wprowadzić go do instalacji i uszczelnić ją tak, by niebezpieczne substancje nie mogły przenikać do otoczenia.

Kosztowne błędy przy samodzielnym montażu klimatyzacji

Do wykonania instalacji klimatyzacyjnej niezbędna jest nie tylko wiedza i doświadczenie, ale także fachowy sprzęt, jakim dysponują właściwie tylko specjaliści. Wykorzystanie ogólnodostępnych narzędzi zwiększa ryzyko powstawania usterek technicznych. Te natomiast wiążą się z koniecznością przeprowadzania napraw – bardzo kosztownych, jeżeli instalacji dokonałeś sam. Nieumiejętny, samodzielny montaż klimatyzacji skutkuje bowiem utratą gwarancji producenta.

Co więcej, nawet jeśli podczas montażu nie dojdzie do żadnych niedociągnięć, bardzo wątpliwe jest, by klimatyzacja pracowała w pełni wydajnie. Projektowanie systemu klimatyzacji dla budynku zawsze wymaga indywidualnego podejścia, a wszystkie parametry nowej instalacji ustala się na podstawie złożonych czynników, takich jak kubatura pomieszczeń, warunki architektoniczne budynku i indywidualne potrzeby użytkowników.

Wybór najlepszych rozwiązań nie jest zatem zadaniem łatwym, a żeby cieszyć się wydajną, sprawnie funkcjonującą klimatyzacją, przy okazji unikając dodatkowych kosztów, warto zatrudnić do tego zadania doświadczonych specjalistów.

śr. ocena 0 / głosów 0