Dlaczego mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się tak dużą popularnością?

Ci, którzy marzą o kupnie własnego mieszkania często stoją przed poważnym dylematem, czy lepiej jest kupić mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego. Jest on trudny do rozstrzygnięcia, ponieważ podjęcie złej decyzji może kosztować naprawdę sporo. Wielu nabywców decyduje się jednak na kupno mieszkania od dewelopera. Dlaczego? Znamy odpowiedź na to pytanie.

Nowe kontra używane

Szukając mieszkania trzeba rozważyć różne kwestie, takie jak jego cena, metraż i lokalizacja. Duże znaczenie ma również fakt czy jest to mieszkanie nowe, sprzedawane przez dewelopera, czy z tak zwanej „drugiej ręki”, czyli mieszkanie z rynku wtórnego. Każde z rozwiązań ma zarówno wady, jak i zalety, jednak obecnie większą popularnością mogą poszczycić się mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego.

Kupno mieszkania to decyzja na lata, a dla wielu może nawet na całe życie. Z tego powodu każdy kto szuka własnych czterech kątów, musi dokładnie przemyśleć swoją decyzję, biorąc pod uwagę wiele kryteriów. Choć wydawać by się mogło, że w pełni wykończone, gotowe do zamieszkania lokale z rynku wtórnego są bardziej atrakcyjne, to jednak większość nabywców decyduje się ostatecznie na zakup nowego mieszkania od dewelopera. Trudno się temu dziwić, ponieważ niesie to ze sobą wiele korzyści – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę Gryf Development.

Mieszkania od dewelopera – skąd ich popularność?

Popularność mieszkań z rynku pierwotnego zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest z pewnością otrzymanie mieszkania w stanie surowym. Dzięki temu nabywca może je od samego początku urządzić zgodnie z własnym gustem, dostosowując jego styl do swoich potrzeb. Mieszkanie w stanie deweloperskim można nie tylko urządzić po swojemu, ale też dokonać w nim pewnych przeróbek, takich jak przesunięcie ścian, czy podzielenie dużego pomieszczenia na dwa mniejsze. Wprawdzie w mieszkaniach z drugiej ręki również istnieje taka możliwość, jednak w ich przypadku remont wymaga większych nakładów pracy.

Mieszkania od dewelopera cieszą się popularnością na rynku nieruchomości również ze względu na liczne udogodnienia, które można zyskać wraz z ich kupnem. W ich przypadku łatwiej wykupić miejsce parkingowe lub garaż, a także wynegocjować rabat. Co więcej, nabywając lokal na rynku pierwotnym unika się dodatkowych kosztów związanych z prowizją dla pośredniczącego agenta.

Tego typu mieszkania mają również inną ogromną zaletę – decydując się na ich zakup można uzyskać dopłaty z ramienia programu „Mieszkanie dla młodych”, toteż przyciągają one wielu nabywców.

Podsumowując, mieszkania z rynku pierwotnego pod wieloma względami przewyższają te z rynku wtórnego, dlatego ich wciąż utrzymująca się popularność nie powinna nikogo dziwić.

 

śr. ocena 5 / głosów 4