konstrukcja stalowa

Dlaczego konstrukcje stalowe są doskonałą alternatywą dla konstrukcji betonowych?

Stal, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, jest jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Konstrukcje stalowe charakteryzują się między innymi dużą wytrzymałością na rozciąganie i ściskanie. Ale nie tylko! W tym artykule przedstawimy zalety konstrukcji stalowych. Wyjaśnimy też, dlaczego konstrukcje stalowe mają przewagę nad konstrukcjami betonowymi. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego konstrukcje stalowe są lepsze od betonowych?

Stal ma wiele zalet, przez co inwestorzy coraz chętniej wybierają ją jako główny budulec konstrukcji stawianych obiektów. Dlaczego konstrukcje stalowe mają przewagę nad konstrukcjami z betonu?

  1. Krótszy czas budowy

Stal to materiał, który pozwala na stosunkowo szybką pracę w suchych warunkach. W przypadku konstrukcji betonowych zachodzi konieczność odpowiedniego przygotowania betonu, a później oczekiwania na jego schnięcie i twardnienie.

  1. Wysoki stopień prefabrykacji

Konstrukcje stalowe przygotowywane są w wyspecjalizowanych zakładach, zatrudniających wykwalifikowanych i doświadczonych spawaczy, którzy łączą elementy konstrukcyjne przy pomocy profesjonalnego sprzętu do spawania. W procesie łączenia stali wykorzystuje się różne metody spawalnicze, wśród nich: spawanie metodą Mig/Mag czy TIG. Spawaniem konstrukcji stalowych w Szczecinie i Stargardzie oraz w całym województwie zachodniopomorskim zajmuje się firma BAKRON.

  1. Brak konieczności stawiania dodatkowych podpór i kolumn wewnątrz budynku o konstrukcji stalowej

Właściwości stali dają możliwość projektowania i wykonywania konstrukcji stalowych bez konieczności zapewniania jej dodatkowych podpór, dzięki czemu inwestor ma do dyspozycji niczym nieograniczoną przestrzeń wewnątrz obiektu.

  1. Trwałość i wytrzymałość

Prawidłowo zaprojektowana, wykonana i zabezpieczona konstrukcja stalowa może służyć przez wiele lat – pod warunkiem przeprowadzania prac remontowych, które dotyczą jednak każdej konstrukcji – bez względu na to, z jakiego materiału powstała. Ponadto stal charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie i ściskanie.

  1. Stal podlega pełnemu recyklingowi

Inwestor, decydując się na postawienie konstrukcji obiektu, musi rozważyć szacunkowe koszty jego eksploatacji – w tym, patrząc długoterminowo – także możliwość odzysku kapitału zainwestowanego w obiekt, w momencie, gdy ten nie będzie nadawał się do dalszego użytkowania. Stal użyta do wykonania obiektu budowlanego oraz maszyn czy urządzeń, jest niemal w pełni odzyskiwana. Szacuje się, że odzysk materiału dla obiektów wykonywanych w konstrukcji stalowej, może sięgać nawet 80%!

śr. ocena 0 / głosów 0