Azbest na dachu

Dlaczego azbest na dachu powinien być poddany utylizacji?

Azbest jeszcze całkiem niedawno był chętnie wykorzystywanym materiałem budowlanym – powodowały to jego stosunkowo niska cena oraz wytrzymałość. Bardzo często pokrywano nim dachy. Odkąd okazało się, że jest szkodliwy, a wręcz niebezpieczny dla zdrowia człowieka, azbest stał się dużym problemem. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej do roku 2032 ma być całkowicie usunięty z jej terenu. Dlaczego utylizacja azbestu jest tak ważna?

Azbest – czym jest i gdzie się znajduje?

Azbest to nazwa grupy minerałów krzemianowych, które tworzą włókna. Co je charakteryzuje? Azbest, nazywany także eternitem, jest odporny na wysokie temperatury. Nie szkodzi mu większość czynników chemicznych, a także jest to materiał niepodatny na ścieranie. Tylko w niewielkim stopniu przewodzi ciepło oraz prąd, dlatego jest dobrym izolatorem.

Te jego cechy zadecydowały o tym, że swego czasu dominował w budownictwie. Azbest to niechlubne dziedzictwo lat 60’ i 70’ ubiegłego wieku. Dzisiaj pokryte nimi dachy odstraszają swoim wyglądem. Pokrycia dachowe to konstrukcje, do których tworzenia był wykorzystywany najchętniej. Oprócz tego wykonywano z niego rury, elewacje, ściany, kanały wentylacyjne. Jednak to nie kwestia estetyki zadecydowała o tym, że elementy te należy demontować. To jego niekorzystne, toksyczne działanie na ludzki organizm jest największym problemem.

Szkodliwość azbestu

Nie bez powodu produkcja tego materiału została wstrzymana w 1998 roku. Rosnąca świadomość społeczna oraz głosy ekologów miały wpływ na podjęcie decyzji o utylizacji azbestu. Badania potwierdziły, że jego wpływ na zdrowie jest niezwykle szkodliwy.

Człowiekowi szczególnie zagrażają elementy z azbestu, które się kruszą i pękają. Pył dostający się do dróg oddechowych powoduje bardzo ciężkie choroby. Kiedy dotrze on do pęcherzyków płucnych, zostaje tam na zawsze. Jest odpowiedzialny za azbestozę, czyli chorobę, która objawia się chronicznym, uporczywym kaszlem oraz dusznościami.

Często słyszy się, że osoby, które miały kontakt z azbestem, na przykład podczas prac budowlanych, zachorowały na raka. Niestety, eternit jest materiał kancerogennym. Znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia problemów nowotworowych.

Demontażu elementów z azbestu pod żadnym pozorem nie można przeprowadzać samodzielnie. To zadanie musi być wykonane przez fachowców, na przykład z firmy Invest Dach. Specjaliści, którzy podejmują się utylizacji azbestu, są wyszkoleni, a także mają odpowiednią odzież ochronną. Tylko użycie profesjonalnego sprzętu zapewnia, że będzie on usunięty starannie oraz dokładnie.

śr. ocena 5 / głosów 1