Jak dbać o okna drewniane? Porady i wskazówki

Stolarkę drewnianą warto traktować ze szczególną troską. Właściwie pielęgnowane okna będą nam służyć latami, a o ich walorach przekona się wiele pokoleń zadowolonych użytkowników.

Pesymistów uspokajamy – pielęgnacja okien drewnianych wcale nie jest skomplikowana. Pod warunkiem, że stosujemy się do podstawowych, powszechnie znanych zasad.

Regularność to podstawa

Standardowe modele okien drewnianych powinniśmy czyścić regularnie, co najmniej dwa razy w roku. Najlepiej robić to przy okazji cyklicznych porządków – przed sezonem letnim i zimowym.

Za pielęgnacją okien przemawiają przesłanki estetyczne, ale też praktyczne. Usunięcie zanieczyszczeń odciąża powłokę lakierniczą, która dłużej utrzymuje swój funkcjonalny charakter – zauważa przedstawiciel renomowanej firmy Urzędowski, produkującej drzwi i okna z drewna.

Czym czyścić?

Przy czyszczeniu ram z drewna nie jest wskazane stosowanie wyszukanych specyfików. W domowych warunkach świetnie sprawdza się ciepła woda z delikatnym detergentem (np. płynem do naczyń). Po umyciu, wystarczy nałożyć odpowiednią emulsję impregnacyjną. Uważnie czytajmy etykiety! Substancje żrące i rozpuszczalniki mogą poważnie zaszkodzić ramom okiennym, a zniszczenie lakieru jest niemal gwarantowane.

Przegląd techniczny

Równie istotne jak czyszczenie, jest dbanie o stan techniczny okien. Wszelkie usterki – pęknięcia, odpryski czy łuszczenia – najlepiej rozpoznać tuż po ich wystąpieniu. ,,Kontrola stanu stolarki nie powinna ograniczać się tylko do ram. Warto sprawdzić poprawność funkcjonowania okuć, by w razie potrzeby odpowiednio je naoliwić. Zazwyczaj taką czynność wykonujemy raz w roku, przy pomocy smaru lub oleju. Poluzowane wkręty i śruby dokręcamy lub wymieniamy na nowe” – dodaje specjalista firmy Urzędowski.

Konserwacja okien

Przed rozpoczęciem właściwej konserwacji, powierzchnia lakiernicza powinna być dokładnie odkurzona, wyczyszczona i osuszona. Do malowania najlepiej używać tych samych środków, które zostały zastosowane pierwotnie. Niezwykle istotna jest temperatura, przy której prowadzimy prace. Najlepiej, gdy oscyluje w granicach 10-24˚C. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać poziomu 85%.

Prosto i przyjemnie

Jak wspomnieliśmy na początku, czyszczenie i konserwacja okien z drewna to czynności proste. Co więcej, podobne zabiegi pielęgnacyjne stosujemy w przypadku stolarki drzwiowej. W razie napotkania problemu, zawsze możemy skontaktować się z producentem danego modelu okien. Najlepsi przedstawiciele branży – tacy jak firma Urzędowski – służą radą i pomocą, dbając o wysoką jakość produktów oraz satysfakcję klienta.

śr. ocena 5 / głosów 10