Jak dbać o drewniane podłogi?

Drewniana podłoga może być wspaniałą ozdobą salonu, jadalni czy sypialni. Warunek jest tylko jeden – regularna i przeprowadzana zgodnie z pewnymi zasadami pielęgnacja. Oto kilka wskazówek, które pomogą nam utrzymać parkiet w dobrym stanie przez długie lata.

Czystość przede wszystkim

Zadbana podłoga to podłoga czysta. Jeśli chcemy, by nasza podłoga zachowała swoją gładkość i urodę, powinniśmy pamiętać o systematycznym usuwaniu z jej powierzchni zanieczyszczeń, takich jak piach, którego ostre ziarenka rysują lakier i tym samym pozbawiają drewno warstwy ochronnej. Niesprzątana drewniana podłoga dość szybko traci walory estetyczne i jest narażona na niszczący wpływ znacznie groźniejszych czynników, np. wilgoci. Do codziennego sprzątania wystarczy zwykła szczotka, co kilka dni powinniśmy przeprowadzić gruntowne sprzątanie z użyciem odkurzacza. Zaschnięte plamy, np. z rozlanych napojów mogą stać się siedliskiem drobnoustrojów, które również są niebezpieczne dla drewna. Usuwać je powinniśmy z użyciem mopa nawilżonego lekko roztworem preparatu do pielęgnacji drewna. Na rynku znajdziemy wiele środków chemicznych stworzonych w tym celu – najlepszym wyborem będą produkty oparte na woskach i polimerach, powinniśmy unikać preparatów zawierających silne substancje czyszczące, gdyż one również mogą uszkodzić drewno.

Unikajmy wilgoci

Z wyjątkiem niektórych gatunków, takich jak teczyna, drewno źle znosi kontakt z wilgocią. Pod jej wpływem wypacza się, pęcznieje i zaczyna odstawać od podłogi, a lakier zaczyna się rozwarstwiać. Z tego powodu zwykle nie stosuje się go w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność, np. w łazienkach. Żeby chronić drewniane podłogi przez zniszczeniem powinniśmy jak najszybciej wycierać z ich powierzchni wszelkie większe plamy płynów. Do ich mycia używajmy mopa, który jest tylko lekko zwilżony, aby woda naniesiona na powierzchnie parkietu mogła sama szybko wyparować lub byśmy mogli ją łatwo wytrzeć.

Dobre praktyki

Lakierowaną podłogę można uszkodzić na wiele sposobów, nawet poprzez chodzenie po niej w nieodpowiednim obuwiu. Trzymając się kilku zasad odpowiedniego użytkowania podłogi, zapobiegniem jej zużyciu:

  • Chodzimy po podłodze w obuwiu o miękkich, czystych podeszwach – w ten sposób unikniemy roznoszenia zanieczyszczeń po domu. Dobrym zwyczajem jest umieszczenie przy wejściu do mieszkania i każdego z pomieszczeń chłonnych wycieraczek, absorbujących zanieczyszczenia takie jak słona woda powstająca z roztopionego śniegu.
  • Jeśli posiadamy zwierzęta domowe, pilnujemy żeby również były czyste i miały odpowiednio przycięte pazury
  • Na nóżki mebli stojących bezpośrednio na podłodze naklejamy warstwę filcu – dzięki temu nie zarysujemy podłogi podczas ich przesuwania. Pod meble z kółkami, np. fotele biurowe kładziemy dywaniki
  • Wydzielamy dla dzieci strefę zabaw na dywanie. Twarde zabawki o ostrych krawędziach, takie jak klocki lego, również mogą rysować powierzchnię podłogi.

Ważnym czynnikiem wpływającym na wygląd i trwałość podłóg jest pierwotna jakość drewna, z którego została ona wykonana. Dlatego ważne jest kupowanie parkietów tylko od sprawdzonych producentów. Wysokiej jakości podłogi znajdziemy w ofercie firmy Robin z Warszawy, świadczącej kompleksowe usługi z zakresu wykonywania parkietów drewnianych.

śr. ocena 5 / głosów 1