Czyszczenie kostki brukowej

Kostka brukowa jest świetnym materiałem do budowy ścieżek, podjazdów czy obrzeży trawnika. Jest efektowna i trwała, a dobrze położona będzie cieszyć nasze oczy przez długie lata. Jednak aby efekt wizualny pozostawał jak najlepszy przez cały okres użytkowania, warto zadbać o prawidłowe czyszczenie kostki. Jak ono przebiega?

Impregnacja kostki brukowej

Niektóre rodzaje kostki brukowej są zaimpregnowane przez producenta. Ma to tę dobrą stronę, że brud nie wżera się głęboko, kostki nie nasiąkają wodą ani niczym, co może zostawiać plamy (jak np. olej silnikowy). Czyszczenie kostki impregnowanej jest stosunkowo proste, najczęściej wystarczy strumień wody pod ciśnieniem, z myjki ciśnieniowej albo z węża ogrodowego zaopatrzonego w odpowiednią końcówkę, pozwalającą na regulację strumienia. W przypadku bardziej uciążliwych zabrudzeń można użyć niewielkiej ilości detergentu. Kostka brukowa nieimpregnowana jest nieco trudniejsza do utrzymania w czystości, a stopień trudności czyszczenia zależy od rodzaju plam. O tego typu kostki warto zapytać u dostawcy z bogatą ofertą, np. u firmy Arkadia.

Rodzaje plam

Zdecydowanie najtrudniejsze do usunięcia są tłuste plamy, na przykład z oleju silnikowego, oleju do kosiarek czy tłuszczu kapiącego z grilla. Ponieważ tłuszcz wnika głęboko w pory kostki brukowej, powinniśmy zadbać o wyczyszczenie plamy zanim jeszcze wsiąknie w bruk na dobre, co pozwoli zaoszczędzić nam sporo energii. Tłuszcz nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego użycie odpowiedniego rodzaju detergentu jest w tym przypadku konieczne. Świetnie sprawdzi się na przykład skoncentrowany płyn do zmywania, ponieważ płyny tego rodzaju z racji swojego przeznaczenia zawierają środki powierzchniowo czynne skuteczne w usuwaniu tłuszczu. Jeśli dysponujemy piaskiem, można zasypać nim plamy zanim jeszcze zorganizujemy wszystko, co jest nam potrzebne do czyszczenia kostki. Piasek wchłonie większość tłustego płynu, a tym samym uniemożliwi jego wsiąkanie w bruk.

Inne metody

Innymi metodami czyszczenia kostki brukowej są piaskowanie (czyli poddawanie nawierzchni działaniu piasku z wodą lub powietrzem pod dużym ciśnieniem) oraz szlifowanie. Najlepiej wykonanie takich zabiegów zlecić fachowcom, którzy nie tylko dysponują odpowiednim sprzętem, ale także zadbają o to, żeby kostka nie została w procesie czyszczenia uszkodzona. Te sposoby oczyszczania sprawdzają się świetnie w przypadku zabrudzeń powstałych przy tynkowaniu i malowaniu budynku, kiedy na kostce osiadają krople farb i drobiny zaprawy lub tynku. Również nalot z glonów i mchu występujący w najbardziej cienistych i wilgotnych miejscach podda się łatwo przy zastosowaniu tych technik, a nienagannie czysta kostka brukowa będzie cieszyć oczy przez kolejne lata.

śr. ocena 5 / głosów 4