wykończanie ścian w łazience

Czym wykładać ściany w łazience?

Wilgoć oraz niewielki metraż to utrudnienia bardzo często spotykane w dekoracji łazienki. Ograniczają użycie niektórych materiałów wykończeniowych, przez co pomieszczenie może wydawać się trudne w aranżacji. Jednym z najchętniej stosowanych rozwiązań są płytki ścienne, które występują w wielu kolorach oraz wzorach. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednie wykończenie łazienkowej ściany.

Płytki imitujące inne materiały

Drewno jest materiałem, który nie może być zastosowany do dekoracji łazienki ze względu na panującą w tym pomieszczeniu wilgoć, która mogłaby je wypaczyć. Bardzo modną propozycją wykończenia ścian są więc płytki drewnopodobne, które dzięki nowoczesnej technologii produkcyjnej dobrze odwzorowują naturalne drewno. Naniesiona grafika będzie ciekawą opcją nie tylko dla osób marzących o drewnianej łazience, ale także może stanowić alternatywę dla wzorzystych płytek dla osób, które boją się mocnych wzorów.

Innym bardzo popularnym materiałem, który imitują płytki jest kamień. Dzięki procesowi nakładania na gresowy podkład fotografii o wysokiej rozdzielności możliwe jest stworzenie wielkoformatowych imitacji marmuru lub innego typu kamienia. Jest to rozwiązanie o wiele tańsze niż zastosowanie naturalnego surowca, które z pewnością przypadnie do gustu wielu zwolennikom tego typu wykończeń.

Wybierając płytki do łazienki, warto zwrócić uwagę także na imitację betonu. Wśród licznych wariantów znajdziemy ciemną oraz jasną wersję, a także beton z kamyczkami, przecierany oraz gładki. Rozwiązanie to zyskuje w ostatnim czasie na popularności ze względu na to, że nie wymaga czasochłonnej technologii układania, a oprócz tego jest łatwiejsze w utrzymaniu niż naturalny beton.

Kompozycje z heksagonów

Wśród powracających motywów dekoracyjnych są płytki sześcioboczne, określane mianem heksagonów. Kształt ten powoduje rozmycie kierunków, a co za tym idzie, łazienka wydaje się optycznie większa. Różnorodna kolorystyka i plastyczność tego rozwiązania sprawia, że każdy może stworzyć własną kompozycję w łazience, która znajdzie się nad wanną, w przestrzeni prysznica lub na ścianie z lustrem. Regularna grafika, rozsypanka, a także łączenie różnokolorowych heksagonów to tylko niektóre z możliwości zastosowania płytek sześciobocznych w praktyce.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący hurtownię Gres Market: Stworzenie różnokolorowej układanki z płytek sześciobocznych nie jest trudne. Ułatwia to fakt, iż kolekcje płytek są zazwyczaj tak przemyślane, aby klienci mogli łączyć różne kolory z jednej serii w wystroju łazienki bez obawy o popełnienie błędu.

Dzięki temu w łazience można stworzyć łagodne przejście od wzorzystej do gładkiej ściany. Pozwala to także na postawienie wyraźnej i zdecydowanej granicy lub zakończenie wzoru w bardziej stonowany sposób, kiedy kompozycja zatapia się w jednobarwnej ścianie. Heksagony mogą być uzupełnione także płytkami w kształcie rombów, co pomoże w stworzeniu linii prostej.

śr. ocena 0 / głosów 0