Czym się wyróżnia dobrze zaprojektowane osiedle?

Decydując się na zakup lub wynajem mieszkania, warto wziąć pod uwagę nie tylko metraż, koszty i lokalizację, ale też projekt osiedla, na którym jest ono położone. Potrafi mieć on bowiem wcale nie mniejszy wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, a także dobre samopoczucie. Co charakteryzuje najlepsze projekty? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Jednym z kluczowych czynników warunkujących komfort użytkowania mieszkań jest gęstość zabudowy, która podobnie jak jej wysokość decyduje między innymi o tym, czy mieszkania są odpowiednio doświetlone, jak również o tym, czy „czuje się przestrzeń”. Nie jest to pojęcie łatwo uchwytne, prawdą jest jednak, że z reguły ludzie czują się lepiej, mając do dyspozycji szerokie promenady i klarowne alejki, niż wtedy, gdy bloki są usytuowane niemal jeden na drugim.

Miejsca parkingowe

Wrażenie ciasnoty potęgują liczne samochody zaparkowane na chodnikach. Dobrze zaprojektowane osiedle oferuje swoim mieszkańcom wydzielone strefy parkowania – przede wszystkim parkingi podziemne – pozostawiając oczywiście też trochę miejsca postojowego dla odwiedzających ich gości. Nie może przy tym zabraknąć „kopert” dla niepełnosprawnych.

Na nowoczesnym osiedlu nie ma bowiem mowy o wykluczeniu osób o ograniczonej mobilności.

Wychodzące naprzeciw ich potrzebom szerokie podjazdy i windy docenią z pewnością także ludzie starsi oraz rodziny z małymi dziećmi wożonymi w wózkach – mówi prowadzący Pracownię Projektową we Wrocławiu architekt Mieczysław Ciesielski.

Rekreacja w czasie wolnym

Przedstawiciele różnych grup wiekowych powinni czuć się na odpowiednio zaprojektowanym osiedlu jednakowo dobrze. Dostępna dla każdego przestrzeń wspólna w postaci skweru czy placyku z fontanną coraz częściej wyposażana jest w elementy takie jak mały amfiteatr lub kino letnie, gdzie mieszkańcy gromadzą się podczas lokalnych wydarzeń kulturalnych. Obok tradycyjnych ławek pojawiają się m.in. hamaki czy miejsca, w których można urządzić piknik lub grilla. Bezpieczny plac zabaw, boisko do koszykówki, plenerowe siłownie, wydzielone ścieżki biegowe i rowerowe to z kolei propozycje dla lubiących aktywnie spędzać czas osób w każdym wieku. Rekreacji na świeżym powietrzu sprzyja zieleń, o której nie może zapomnieć żaden szanujący się projektant osiedla.

Punkty handlowo-usługowe

Ważna jest także infrastruktura, która znosi konieczność odbywania wypraw w inne rejony miasta, aby zrobić zakupy, załatwić coś w banku czy na poczcie lub po prostu spotkać się ze znajomymi. Oprócz sklepów, kawiarni i restauracji na mapie dobrze zaprojektowanego osiedla nie może też zabraknąć przychodni i aptek, biblioteki i domu kultury, a także żłobków, przedszkoli i szkół na wszystkich poziomach.

śr. ocena 5 / głosów 3